www.hranostaj.cz
Prospektoři
69%15 hodnocení
Počet hráčů: od 3 do 10
Věk hráčů: Mladší dětiStarší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Neurčitelná
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Do místnosti
Charakter hry: Na inteligenci / paměťStolní / desková / papírováTáborový den / hra na pozadí
Hra podobná Námořní bitvě použitelná jako dlouhodobá motivace pro včasné chození na schůzky
Nejprve si vytvoř mřížku 10 krát 10, popřípadě 15 krát 15 polí. Do ní potom umísti různě hodnotná políčka = naleziště surovin. Cennějších dělej méně, běžných více. Ve výsledné fázi by asi polovina políček měla být zaplněna. Také bývá dobré z běžnějších surovin vytvořit větší ložiska (např. deset políček vedle sebe), cenné suroviny by se vždy měly vyskytovat osamoceně.

Příkladem budiž: na tabulce 10 krát 10 políček:
Uhlí - za 1 bod - 18 polí
Ropa - za 2 body - 14 polí
Uran - za 3 body - 8 polí
Zlato - za 4 body - 6 polí
Diamanty - za 5 bodů - 4 pole

Každý hráč si potom vytvoří podobnou mřížku, ale prázdnou. Sloupcům odpovídají čísla, řádkům písmena (nebo obráceně, je to jedno, hlavně ať to mají všichni stejně).

Hráči pak 'střílí' na jednotlivá políčka a získávají tolik bodů, jaká surovina se na jejich vybraném poli nachází. V jejich vlastním zájmu je zaznamenávat si do své mřížky, která políčka jsou již použitá a tudíž bezcenná a kde byla nalezena ta která surovina a kde by tím pádem mohlo být nějaké větší ložisko.

A teď to důležité: opakování. Tuhle hru zařaď vždy na začátek schůzky či nějaké jiné periodicky se opakující události, na kterou chceš, aby členové chodili včas. Pokaždé uhrajte tak čtyři kola, průběžné skóre by mělo být někde vyvěšeno, ať každý vidí, jak na tom je. Pokud je vás více, používejte raději tabulku 15 x 15 polí.

Pro obměnu je místo geologické hry možné použít např. neprobádaný prales a vzácná zvířata.
Komentáře
Bára: Zkusila jsem to na schůzce a vřele doporučuju, pro vedoucí, jež mají problém s více opozdilcema. Fakt to funguje, stačí stanovit, v kolik startují Prospektoři a všichni došli na čas ;-)