www.hranostaj.cz
Zachraňte vejce!
73%21 hodnocení
Potřeby: lano, PET láhev, tenisák
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Snadná
Prostředí: Na ven
Charakter hry: Na inteligenci / paměťRukodělková / tvořivá
Dokážete se dostat přes zakázané území a získat křehké vejce?
Autor nebo zdroj: PACÁK, Aleš. Hořovická burza nápadů. Praha: Sdružení mladých ochránců přírody, 2008. ISBN 978-80-903969-8-2.
Legenda
,,Draví pterodaktylové unesli sauří vejce. Ukryli jej ve svém hnízdě uprostřed jezera masožravců. Nezachránime-li jej, bude z nenarozeného býložravce jejich večerní potrava. Ale snažit se dostat přes jezero masožravců je věc nemožná. Musíte vymyslet jiný způsob. Času není nazbyt. Pospíchejte!"

Vlastní hra
Každý oddíl je zaveden na jiné místo v bezprostředním okolí tábořiště. tam je páskou (provázkem, lanem,...) vyznačen kruh o průměru 4 - 5 metrů. Uprostřed kruhu je postavena PET láhev naplněná cca do třetiny vodou. Na nezavřeném hrdle je usazen tenisák.

Teprve v tuto chvíli jim vedoucí (rozhodčí) vypráví legendu a vysvětlí pravidla. Úkolem družiny je společnými silami zachránit vejce - tenisák. Jediným a základním pravidlem je, že nikdo a nic se nesmí dotknout země v prostoru kruhu! Je dovolen dotyk lahve a tenisáku. Je možné využít všech dalších možných prostředků a pomůcek. Je dovoleno půjčovat si vybavení z tábora s ohledem na bezpečnost dětí i zapůjčených pomůcek. Dotkne-li se něco země v prostoru kruhu, je to dokonce hry ztraceno. Dotkne-li se někdo země v prostoru kruhu, je mrtev a již nehraje. Nesmí ani dále radit. Smí jen přihlížet. Kdo přinese vedoucímu hry do tábora vejce nejdříve, vítězí. Maximální časový limit pro všechny družstva jsou dvě hodiny. Ať si děcka poradí.
Alternativní pravidla
peci: Dalsi zajimava modifikace je nasledujici: Deti maji za ukol z rozhazenych kostek poskladat vez (napr. kostky od takove te drevene ceske verze puzzle 6v1). Maji k dispozici provazky a gumicku, kterou na provazky navazou. A zase je kolem vseho "smrtici kruh".
Komentáře
adrisek: :break::10:
Hedvika: Tohle jsme hráli na táboře a bylo to super. Dvě hodiny je opravdu docela dost my jsme na to přišli za chvíli tak 15. minut. Stačilo vběhnout do lesa a najít vhodnou větev. pak už stačila jenom uzlovačka a šátek a vejce bylo naše :)
jkbihun: nechapu pravidla
Časovač: no fakt super hra:jupi:a fakt skauti si nedavájí ondro!!!:iq:
Dermertis: Dvě hodiny je opravdu nadsazené maximum, nám na získání vejce stačilo 15 minut.
Kájka: Dotyk znamená, dotknout se něčeho :-D
vzhledem k tomu, že není uveden počet, tak libovolně, tenisák se shodit nesmí, to by znamenalo, že spadl do jezírka s masožravcema a tím pádem je po něm... tedy alespoň tak to znám já
a mimochodem... skauti nenadávají a už vůbec ne sobě navzájem!!!
ondro: lesnenka co jsi uplne blba?
Lesněnka: Hra vypadá zajímavě, jen ještě se chci zeptat. Dotyk láhve, a tenisáku, jak tomu mám rozumět? Smí se dotknout jednou nebo smí tenisák shodit z láhve a tak ho získat? Nevím, tak se ptám? dotyk znamená ....
Lesněnka: Hra vypadá zajímavě, jen ještě se chci zeptat. Dotyk láhve, a tenisáku, jak tomu mám rozumět? Smí se dotknout jednou nebo smí tenisák shodit z láhve a tak ho získat? Nevím, tak se ptám? dotyk znamená ....
žabka: good hra
vodník: Voda by se neměla vylít, pokud se tak stane, logicky spadne na zem vejce (tenisák) a je konec hry.
Dokáže-li někdo však nejprve z láhve uzavřené tenisákem vylít vodu a až pak ten tenisák oddělat, tak klobouk dolu.
Markéta: Hodně dobrá hra :) Zajímavá...
Anež: voda v lahvi se nesmí vylít?