www.hranostaj.cz
Obchodníci
78%12 hodnocení
Potřeby: Tisk, případně potřeby na mezihry.
Počet hráčů: od 10
Věk hráčů: Starší dětiDospívající a dospělí
Délka hry: Delší
Náročnost přípravy: Středně dlouhá
Prostředí: Na venDo terénu
Charakter hry: Chodička / strategická
Především uvolňuji kartičky surovin. (Levně nakup, draze prodej)
O čem hra je snad nemusím psát a pravidla dotvoříte operativně, nabízím jen kartičky ke stažení (člověku je líto nechat si to pro sebe) a pár postřehů asi z 6 uvedení v nejrůznějších proměnách.

I když to stojí nějaké peníze a děsně dlouho se to stříhá, je to lepší než papír s textem (viz "překupníci") pro děti je to konkrétnější a zajímavější než abstrakce čísel a písmen.


Ke kartám:

V levém horním rohu jsou ikony skupiny a suroviny pro dohledávání v ceníku.
V pravém horním rohu jsou označeny informací o hodnotě zboží.
Platí: čím víc A-ček tím vzácnější zboží,
čím víc černých X, tím dražší a nelegálnější zboží.

K platbám:

K tisku máte připraveny kreditky ze skřítčí banky, hodně to všechno zrychluje, ale jinak se jako platidlo dá použít cokoli, čeho koupíte za málo peněz hodně (fazole), nebo vaše táborové peníze.

K obchodování:

Lze použít ceník, je nevyplněný, umožní vám to flexibilně ragovat na táborové peníze, ale vyplňování je velice pracné. Ceník se může měnit, stačí vyplnit všechny 4 sloupce cen a potom co půl hodiny vyměnit sloupec, podle nějž se obchoduje.

Pokud nemáte na vyplňování ceníků čas nebo chuť dá se lehce obchodovat smlouváním, podle klíče
1x Ačko cena do 10 krejcarů,
2x A-čko cena do 50 krejcarů
atd, pro černá X limity ztrojnásobte.

K umístnění obchodů:

Na stanoviště je dobré připravit ceníky dva, jeden kousek dál, kde se hráči rozhodují a jeden pro kontrolu prodavačům. Záleží na počtu hráčů, ale přibližně od 40 se vyplatí mít na každém stanovišti 2 instruktory. Vyberte obchod, kde se bude dát obchodovat s nelegálním zbožím a jeden instruktor by se takovým obchodem měl živit v terénu.

Mezihry:

Osvědčuje se hru vylepšit nasazením meziher, do kterých můžeš vstoupit, pokud máš určitý počet surovin (např: na dřevorubecké přebory - přesekni deset buráků na špalku rychlej než soupeř musíš přinést sekeru a mít na sobě varkoč; na lukostřelbu- tref deset kamínků do kbelíku rychlej než soupeř- přirozeně luk, boty, plášť a knoflíkovou košili nebo varkoč); to zajistí, že nemáte na mezihrách plno a že jsou účastníkům vzácné. Vítěz souboje bere kartičky soupeře a navíc odměnu od instruktora, ta by neměla být nepatrná.

Zvláštním místem jsou hazardní stoly, kam přineseš klobásu nebo pivo a okamžitě hraješ proti NPC. Co všecko lzre hrát o fazole si domyslíte.

Komentáře
terezava: Suhlasim s eklein i fieldMouse: chcelo by to detailne pravidla + potesili by aj jednoduchsie alternativne pravidla. Koncept sa mi sice paci, ale bez cila + popisu ako hra funguje je to pre mna nepouzitelne. Skoda, presne nieco take som teraz potrebovala, no takto musim hladat inu alternativu
eklein: prosím, napište sem někdo podrobná pravidla, nevyznám se v tom, ráda bych hru použila. díky
Jsmr: Vítěz bere ty kartičky, které přinesl do mezihry, ne všechny, které nese jeho protivník.
FieldMouse: Jakožto ekonomovi by se mi tahle hra možná líbila, ale pro nevysokoškoláky mi přijde zbytečně složitá.
Je například nějaký větší herní rozdíl mezi chlebem a bramborou? Předpokládám, že mají-li stejnou vzácnost, jsou zhruba zastupitelné a držet svůj majetek v chlebu nebo bramborách bude mít zhruba stejný efekt. Je sice pravdou, že chleba i brambora mohou mít aktuálně trochu jinou cenu díky pohybům kurzů, ale stejně tak se budou hýbat ceny všech ostatních surovin, takže nakonec jsou stejně po obchodní stránce všechny materiály substituty a není jich třeba takové množství.
A "vítěz bere kartičky soupeře" je pravidlo nevhodné, neboť potom před hrou fikaně prodám všechny kartičky kromě těch, které k té hře potřebuji a snížím tak riziko.