Světový rybolov

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 12 až moc
Délka: Do 111 minut
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 31. 1. 2011 v 12.30
 
Trochu ekohra, trochu strategie. Simulace lovu ryb ve velkém.

Pravidla

Podle počtu hráčů vytvoříme skupiny, my jsme hráli po trojicích. Každý v trojici představuje jednu loď z jejich mateřské rybářské korporace. Na jednom místě zvolíme přístav, ve kterém bude mít každé družstvo svůj dok, kde shromažďuje nalovené ryby. Dále vytvoříme trh, kde sedí výkupci. Všude po louce (světovém oceánu) jsou rozházeny kartičky s názvy ryb a paryb (humři, sardinky, tresky, makrely, tuňáci, žraloci) a savců (delfíni, keporkakové, velryby grónské a plejtváci).

Úkolem rybářů je tyto živočichy lovit. Skupinka chodí u sebe a hledá lístečky, lodě jsou ale malé a tak může mít jeden člověk u sebe najednou pouze tři kartičky, tzn. družstvo o třech hráčích nasbírá devět ryb a musí se vrátit do přístavu vyložit náklad. Když tam mají už dost ryb, vyrazí s nimi na trh. Tady je potřeba více šikovných výkupčích, kteří si sami určují cenu (je jasné že za humra dám méně než za tuňáka). Získané peníze jim zapíší do kartiček. Je u nich také možnost, zakoupit si sonar. Jelikož jsme hru začali hrát, když se stmívalo, sonar byla baterka, bez které se později nedalo nic ulovit.

Lov delfínů, keporkaků, velryb a plejtváků je samozřejmě zakázán a oficiální trh je nevykupuje, ba co víc, hlásí je na policii. Policie (několik vybraných vedoucích) se pohybuje na rychlých člunech a má právo kohokoli zkontrolovat. Jednoduše přijde a nechá si předložit všechny ulovené ryby na palubě. Pokud nese někdo více ryb než je povoleno, ryby zabaví a uloží pokutu, to samé pokud uvidí jak někdo okrádá druhou loď, používá bez povolení sonar a nebo má na palubě zakázaný náklad (velrybu). Existuje možnost, jak velké mořské savce lovit legálně, a to tak, že na oficiálním trhu zakoupí povolení k lovu pro vědecké účely. Toto povolení, stejně jako sonar se jim zapíše do kartičky, kterou se při policejních kontrolách prokazují. Pokud toto povolení nemají, je ještě možnost prodat je na černém trhu - jeden z vedoucích, který se pohybuje po herní ploše, ale nesmí se nechat napálit od policejních volavek vydávající se za obchodníky.

Pokud je v oceánu málo ryb, stačí aby vedoucí hry zašel na trh a vykoupené ryby znovu vypustil po oceánu. Hra končí po vypršení časového limitu, vyberou se kartičky a vítězí ten, kdo má jako vždycky nejvíce peněz.

Takže ještě pro zopakování, jaké role jsou pro vedoucí:
- výkupčí na oficiálním trhu
- jeden na černý trh
- policisti podle počtu hráčů (jeden z nich se stará o navracení ryb z trhu do moře)

Kartičky s rybami na roztřihání a pracovní karty pro skupinu jsou v příloze.
Potřeby: baterka pro každého
Hru přidal: Brďo Ayhuazca
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!