Světový rybolov

Počet hráčů12moc
Do 111 minutDélka přípravy
Náročnost přípravyStředně dlouhá
Věk hráčůmladší děti
starší děti
dospívající a dospělí

Nemůžeš hodnotit
Tvůj prohlížeč má zakázané ukládání cookies. Abys mohl hodnotit hru, musíš si je povolit.
Pokud jsi cookies nezakazoval, zkus tuto hru znovu vyhledat, popř. znovu kliknout na odkaz, který tě na tuto stránku dovedl.
Hra dostala 149 hodnocení79
%

Autor:
Zapsáno:
Zhléhnuto: 22264 krát (11 denně)
Parametry: Na ven, Do terénu, Pohybová, Honička, Chodička / strategická
Potřeby: baterka pro každého
Trochu ekohra, trochu strategie, simulace lovu ryb ve velkém

Pravidla

Podle počtu hráčů vytvoříme skupiny, my jsme hráli po trojicích. Každý v trojici představuje jednu loď z jejich mateřské rybářské korporace. Na jednom místě zvolíme přístav, ve kterém bude mít každé družstvo svůj dok, kde shromažďuje nalovené ryby. Dále vytvoříme trh, kde sedí výkupci. Všude po louce (světovém oceánu) jsou rozházeny kartičky s názvy ryb a paryb (humři, sardinky, tresky, makrely, tuňáci, žraloci) a savců (delfíni, keporkakové, velryby grónské a plejtváci).

Úkolem rybářů je tyto živočichy lovit. Skupinka chodí u sebe a hledá lístečky, lodě jsou ale malé a tak může mít jeden člověk u sebe najednou pouze tři kartičky, tzn. družstvo o třech hráčích nasbírá devět ryb a musí se vrátit do přístavu vyložit náklad. Když tam mají už dost ryb, vyrazí s nimi na trh. Tady je potřeba více šikovných výkupčích, kteří si sami určují cenu (je jasné že za humra dám méně než za tuňáka). Získané peníze jim zapíší do kartiček. Je u nich také možnost, zakoupit si sonar. Jelikož jsme hru začali hrát, když se stmívalo, sonar byla baterka, bez které se později nedalo nic ulovit.

Lov delfínů, keporkaků, velryb a plejtváků je samozřejmě zakázán a oficiální trh je nevykupuje, ba co víc, hlásí je na policii. Policie (několik vybraných vedoucích) se pohybuje na rychlých člunech a má právo kohokoli zkontrolovat. Jednoduše přijde a nechá si předložit všechny ulovené ryby na palubě. Pokud nese někdo více ryb než je povoleno, ryby zabaví a uloží pokutu, to samé pokud uvidí jak někdo okrádá druhou loď, používá bez povolení sonar a nebo má na palubě zakázaný náklad (velrybu). Existuje možnost, jak velké mořské savce lovit legálně, a to tak, že na oficiálním trhu zakoupí povolení k lovu pro vědecké účely. Toto povolení, stejně jako sonar se jim zapíše do kartičky, kterou se při policejních kontrolách prokazují. Pokud toto povolení nemají, je ještě možnost prodat je na černém trhu - jeden z vedoucích, který se pohybuje po herní ploše, ale nesmí se nechat napálit od policejních volavek vydávající se za obchodníky.

Pokud je v oceánu málo ryb, stačí aby vedoucí hry zašel na trh a vykoupené ryby znovu vypustil po oceánu. Hra končí po vypršení časového limitu, vyberou se kartičky a vítězí ten, kdo má jako vždycky nejvíce peněz.

Takže ještě pro zopakování, jaké role jsou pro vedoucí:
- výkupčí na oficiálním trhu
- jeden na černý trh
- policistů podle počtu hráčů (jeden z nich se stará o navracení ryb z trhu do moře)
kartičky s rybami na roztřihání zde
Pracovní karty pro skupinu zde
 

Alternativní pravidla

: Díky za výbornou hru, hráli jsme a povedla se. Udělali jsme si pár úprav pro vybalancování hry. Hráli jsme v budově, sonar se využil ve sklepě, kde byla úplná tma. Výkupčí byli dva a zároveň soupeřili mezi sebou. Na začátku měl každý 10 000 a nakoupené ryby pak prodával síti restaurací (jeden člověk). Restauratér určoval ceny, které se měnily podle nabídky. Děti taky sledovaly ceny restauratéra, aby je výkupčí moc neošulil a prodaly mu to za rozumnou cenu. Hra tak dostala více obchodní rozměr, o čemž se pak dalo hezky povídat v závěrečné reflexi.

Komentáře

: kolik má být zhruba lístečků s rybami?
: Hráli jsme S celým oddílem (40 lidí) asi 2 hodiny v parku. Doporučuju udělat k názvům i obrázky, je to chytlavější. Výkupčí na trhu byl jeden a za celou dobu se nazastavil. Bohužel neměl ani čas měnit ceny, ale všem se to hrozně líbilo.
: podla mna je to tak na 2-3 hodiny hra, usudzujem podla skúseností :) hrali sme podobné
: Sice jsem tuto hru nikde nehrála, ale napadlo mě: píše se tu v pravidlech, že jsou lodě malé, co kdyby měli rybáři možnost si za vydělané peníze koupit větší loď? A třeba ji pak zase prodat někomu dalšímu. Třeba by mohl být těch větších lodí omezený počet, aby ji nemhl mít každý, pak by mezi sebou mohli rybáři jednat a prodávat a tak.. Možná by to mohlo být zajímavější:)
Všechny komentáře...
Tvoje jméno
E-mailová adresa
Typ příspěvku Komentář
Alternativní pravidlo
:) :-) :-( :( %-) :-D :-? :-P :-p B-) 8-) ;-) ;) :grr: :schizo: :srdce: :cert: :idea: :mnam: :wow: :ziv: :cz: :cool: :haha: :iq: :vanoce: :papa: :hudba: :tabacek: :pivko: :alien: :nene: :pirat: :pozor: :megafon: :jojo: :amen: :pc: :slunicko: :hophop: :break: :jupi: :pis: :cosi: :hura: :10: :tralala: :motorovka: :bomba: :kladivko: :kulomet: :box: :rpg: :sniper: :neo: :asmd: :plamenomet: :jedi:
Za grafické smajlíky se automaticky překládají příslušné sekvence, pro urychlení psaní je můžeš psát přímo.
Hodné HTML tagy jsou povoleny, ty škodlivé nebudou mít efekt.
Nový řádek se za <br /> překládá automaticky.
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!