Mars rovery

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti
Počet hráčů: 12 až moc
Délka: Do 111 minut
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 29. 1. 2022 v 18.19
 
No nebylo by cool si postavit svůj vesmírný modul?

Pravidla

Příběh hry
Nacházíme se v současnosti v USA. Hráči chtějí poslat svá vesmírná vozítka na Mars. NASA jim přislíbí, že jim ty jejich vozítka na ten Mars dostanou, ale finance, materiál, schéma a samotné sestavení si musí vyřešit sami. Pochopitelně to nemusí být v USA a nemusí to posílat na Mars. Toto ponechám zcela na vaší fantazii.

Příprava před hrou:
1. Modul
Cílem je aby hráči postavili svůj modul, který bude vypadat jako na tomto videu. (Asi bude lepší si ho stáhnout do mobilu pro případ nouze.)

Kolik toho hráčům nachystáte, ponechám zcela na vás. Já jsem jim nachystal hlavní konstrukci, včetně vyřezání, na karton nakreslená kola, tu kovovou cívku, tužky a gumičky. Nicméně doporučuji si to před hrou zkusit postavit. Díky tomu jsem například zjistil, že modul jezdí jenom pokud je na něm nějaké závaží (viz. video v příloze).

1.2 Návody
Každý tým má svůj návod, díky kterému postaví svůj modul. Přikládám do přílohy svůj, kterým se můžete inspirovat. Vytvořil jsem jeden a nakopíroval kopírkou si další čtyři. Ulehčí to hodně práce ;).

Pak musíte návody nastříhat. Na nějaké větší části (třeba 5-6 ks), né nějaký cucky. A na každou část napsat jméno týmu, kterému to patří.

2. Vedoucí
Na tuto hru je potřeba několik dalších vedoucích. Zde popíšu jejich role.

2.1 Zámožní lidé
Zámožní lidé jsou vedoucí, kteří hrají že mají hodně peněz, jsou majiteli nějaké společnosti apod. a pochopitelně za to, že dají hráčům peníze na jejich projekt něco chtějí. Třeba to že bude jejich jméno na modulu, nebo že jim přinesou čaj. Tyto podmínky si musí vymyslet sami na místě. Tito vedoucí se pohybují různě po herní ploše a své postavy si vymyslí sami. Myslím si že bohatě stačí 3-4 vedoucí, ale čím víc tím líp. Záleží na počtu hráčů.

Těmto vedoucím je potřeba nachystat peníze. Bohatě stačí když jim dáte nastříhané papírky s nějakým barevným čmrkancem (aby to hráči nemohli zfalšovat) a vedoucí tu bankovku na místě dokreslí, podle toho, kolik chtějí dát peněz. Můžou si s tím vyhrát :D.

2.2 Obchod
Obchod je předem stanovené, místo, kde hráči získávají materiál. Vysvětlete mu, že není stanovená hranice, kolik hráči musí získat peněz, a proto si musí podmínky stanovat v průběhu hry a hráči s ním budou smlouvat.

Jakmile hráči začnou stavět modul, stanoviště vedoucích skončí a mohou pomoci hráčům.

Rozdělení na týmy
Záleží na počtu hráčů, hra byla nachystaná pro 4 týmy (Tau, Omega, Mí, Alfa). Prostě, aby v týmu bylo okol 6 hráčů a dokázali se všichni zapojit.

Průběh hry
Na začátek hry je důležité vysvětlit příběh hry (třeba scénkou).

Na začátku tedy začnou hráči chodit po zámožných lidech a snaží se sehnat peníze na to, aby sehnali materiál. Zámožní lidé jsou vedoucí, kteří hrají že mají hodně peněz, jsou majiteli nějaké společnosti apod. a pochopitelně za to, že dají hráčům peníze na jejich projekt něco chtějí. Třeba to že bude jejich jméno na modulu, nebo že jim přinesou čaj. Tyto podmínky si musí vymyslet sami na místě. Tito vedoucí se pohybují různě po herní ploše a své postavy si vymyslí sami. Myslím si že bohatě stačí 3-4 vedoucí, ale čím víc tím líp. Záleží na počtu hráčů.

Poté co seženou finance musí sehnat návod pro výrobu takového vesmírného modulu. Jsou to rozstříhané na herní ploše. Každý tým má svoje - na každý části je napsaný jméno týmu. Následně z toho musí složit A4 a jít koupit součástky na modul.

Součástky nakoupí v obchodě. Ten je na nějakém předem stanoveném místě. Zde prostě přijdou a musí získat součástky. Vzhledem k tomu, že není předem stanovená dolní hranice pro to, kolik musí sehnat peněz, je to hodně otevřené, kolik získají, a proto musí trochu smlouvat, ale může se stát, že budou mít fakt málo peněz, a proto musí jít sehnat další peníze. To ponecháme na obchodníkovi.

Cílem je, aby tyto 3 části nezabrali moc času a zbyl dostatek času na stavbu modulů.

Teď nastává to nejdůležitější. Nejde o to to nejrychleji postavit, ale nejpečlivěji. Vřele doporučuji stanovit nějakou podmínku, že musí svůj modul nějak ozdobit, nebo namalovat. Až to dostaví může proběhnout závod, který modul je rychlejší, nebo třeba i soutěž o nejhezčí modul s tím, že porota by byli zámožní vedoucí, nebo zkusit ty vozítka projet na nějakém terénu. Možnosti jsou s tím prakticky neomezené.

Long story short
  • Vysvětlení hry
  • Shánění peněž
  • Hledání a skládání návodu
  • Nákup součástek
  • Stavba modulu
  • Závod, přehlídka
Potřeby: Karton, gumičky, tužky/tyčky, kancelářské sponky, nůž
Hru přidal: Bobr
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!