Novohradský pošťák

Počet hráčů5moc
DelšíDélka přípravy
Náročnost přípravyNáročná
Věk hráčůstarší děti
dospívající a dospělí

Nemůžeš hodnotit
Tvůj prohlížeč má zakázané ukládání cookies. Abys mohl hodnotit hru, musíš si je povolit.
Pokud jsi cookies nezakazoval, zkus tuto hru znovu vyhledat, popř. znovu kliknout na odkaz, který tě na tuto stránku dovedl.
Hra dostala 39 hodnocení72
%

Autor:
Zdroj: naše původní hra: Ondra (oddíl Pterodactylus - ZO ČSOP 01/30 Troja), Albert (oddíl Lenochod - ZO ČSOP 01/83 Oktarína)
Zapsáno:
Zhléhnuto: 5900 krát (2 denně)
Parametry: Na ven, Do terénu, Pohybová, Chodička / strategická, Na inteligenci / paměť, Zážitková / inscenační, Táborový den / hra na pozadí
Potřeby: kola a cyklistické přilby, jedna fotokopie mapy širšího okolí tábora
(nejen) cyklistická terénní hra

Pravidla

Novohradský pošťák vznikl na jednom z našich táborů v Novohradských horách tuším v roce 1998 a od té doby patří do "zlatého fondu" oddílových her. Odtud také pochází název hry. Ke vzniku hry nás inspirovalo množství ruin usedlostí, samot i celých vesnic rozesetých po loukách a lesích bývalého pásma železné opony. Ve hře jsme se vrátili do dob, kdy tady všude ještě žili lidé.

Být pošťákem v horských oblastech Krkonoš, Šumavy, nebo Jeseníků určitě není žádný med a výplata je těžce vydřená :-) Jen si to představte - kolik kilometrů musí urazit a do jak nepřístupných míst v horách nosí poštu. V parném létě na kole, v podzimních deštích v dlouhém plášti i v závějích sněhu na lyžích.

Před hrou je třeba připravit mapu, seznam usedlostí (doručovacích adres) a rozvézt do všech usedlostí "doručenky". Zabere to dost času. Jeden až dva lidi připravují hru cca půl až jeden den.

Usedlosti (místa kam budou pošťáci jezdit) jsou rozesety do vzdálenosti mnoha kilometrů od tábora (u nás až 15 km v horském terénu). Nejvíc jich je samozřejmě okolo tábora, těch vzdálenějších je méně. V našem případě byly usedlostmi většinou ruiny bývalých stavení, ale kromě toho také různé posedy, seníky i křížky a boží muka v polích. V podstatě je použitelný jakýkoliv zajímavý bod v krajině. V každé usedlosti jsou připraveny tři "doručenky" (očíslované 1 - 2 - 3). Doručenka je lísteček formátu A6 na kterém je číslo a jméno obyvatele usedlosti (fantazii při tvorbě doručenek se meze nekladou :-) - dá se na tom docela dobře vyřádit - zvláště když připravujete hru pro starší). Příklad textu: "paní Kunhůta Krükstümfürstová, Na samotě 1 - doručenka č.1". Počet usedlostí ve hře závisí zcela na vás. My jsme jich měli cca 30 – 40 na 10 pošťáků.

Seznam usedlostí obsahuje číslo usedlosti a ke každé usedlosti bližší popis kde najít doručenky - např. v základech stavení 30m vlevo od cesty pod zeleným kamenem u velké břízy a podobně. U každé usedlosti jsou v seznamu ještě kolonky 1 – 2 – 3 které poštmistr proškrtává když jsou příslušné doručenky již vyřízeny (je to důležitá informace pro pošťáky kam už nemá smysl jezdit).

Mapa je kopie mapy okolí tábora (používáme turistické mapy KČT 1:50.000), nejlépe ve formátu A3, nebo klidně i větší). Na mapě jsou vyznačeny všechny usedlosti (malá čísla usedlostí v kroužku) a je vyznačena i poloha tábora (poštovního úřadu). Okolo tábora jsou vyznačena tři tarifní pásma - kruhy o různém průměru). V nejbližším pásmu dostane pošťák za doručení základní plat. V dalším třeba 3 a 5ti násobek základního platu. Co je úplně mimo pásma, tak třeba 10ti násobek základního platu.

V táboře je zřízen poštovní úřad a v něm sedí poštmistr (jeden z vedoucích). Na poštovním úřadu je vyvěšena mapa a seznam usedlostí. Všichni hráči jsou jeho zaměstnanci – pošťáci. Na hru je vymezen čas – třeba 8 hodin. Všichni pošťáci mají jediný cíl. Vydělat si co nejvíc peněz aby v chudém kraji uživili sebe a své rodiny. Pošťák nahlásí poštmistrovi kam jede (nebo jde) a vyrazí. Může jet na kole, nebo jít pěšky. Jak chce. Jeho úkolem je přivézt doručenku z usedlosti kterou si zvolil. Poštmistr eviduje kdo kam a v kolik hodin vyrazil a kdy se vrátil, zapisuje do seznamu usedlostí které doručenky jsou již „vyřízené“ a za přivezené doručenky průběžně počítá pošťákům odměny. Je dobré, když si na to poštmistr předem připraví záznamové tabulky. Poštmistr rovněž hlídá jak dlouho jsou pošťáci na trase. Případně může vyslat pátrací skupinu (vedoucí) kdyby se někdo ztratil :-)

Každý horský pošťák svůj „revír“ dokonale zná. Pošťáci proto nesmějí mít s sebou žádnou mapu. Mohou si pouze dělat poznámky do svého bloku, nebo si z mapy na poštovním úřadě překreslit cestu (ne kopírovat papír přes papír – pouze od pohledu).

Během jedné cesty smí navštívit maximálně tři usedlosti (tj. smí nést max. 3 doručenky z různých usedlostí). Za přinesené doručenky mu poštmistr na úřadě započítá odměnu. Jako příklad může sloužit následující tabulka:

doru- | pásmo:
čenka: | I. II. III. IV.
-------------------------------------------------------------------------------
1. | 9,-Kč 30,-Kč 48,-Kč 90,-Kč
2. | 6,-Kč 20,-Kč 32,-Kč 60,-Kč
3. | 3,-Kč 10,-Kč 16,-Kč 30,-Kč

Za doručenky ze vzdálenějších pásem dostane pošťák více peněz (ale také ho stojí více času doručenku získat). V každé usedlosti jsou doručenky tři. Nejvíce peněz dostane ten pošťák, který dorazí do usedlosti první (získá doručenku č.1). Druhý a třetí získá vždy o třetinu menší odměnu. Kdo dorazí čtvrtý má už smůlu. Nedostane nic.

V některých usedlostech bývaly navíc ještě další papírky, které mohli pošťáci vzít a s jejich pomocí si přivydělat. Třeba: Naštípal jsi stařence dříví a dostal jsi za to 30,-Kč. Nebo byl položen papírový balík a u něj text: Odneseš-li balík na poštu, získáš prémii 25,-Kč... atd.

Pošťáci mohou jít spolu, ale odměnu za doručenku nelze dělit. Bude vždy patřit pouze jednomu. Chodit spolu však není cílem hry. Cílem je prožitek z vlastního cestování krajinou, kdy člověk jde, nebo jede sám, má čas pozorovat okolí a rozjímat (hru hrajeme v nádherné přírodě Novohradek). Pokud hru uvedeme správnou atmosférou a vhodnou počáteční legendou, budou hráči jezdit s pocitem skutečných pošťáků :-) Hra se moc nehodí pro mladší děti. Nejlépe se nám osvědčila pro 16ti leté a starší.

Dokud běžel limit 8 hodin, mohli pošťáci vyrážet na trasu. Po uplynutí 8 hodin byl ješte 60 minut čas na návrat k poštovnímu úřadu. Kdo přinesl doručenku po tomto limitu, dostal pokutu 50% z ceny doručenky.

Hru lze samozřejmně upravovat, měnit a doplňovat podle věku a zkušenosti hráčů a podle prostředí ve kterém hrajete. Hru lze upravit a hrát v obci, ve městě, nebo i v jednom domě a jeho okolí (pak bude ovšem nejspíš kratší).
 

Alternativní pravidla

: Ahoj, chtěli jsme to hrát venku na cyklistickém táboře, ale protože pršelo, tak jsme to hodili jen po areálu a i tak to bylo skvělé. Udělali jsme navíc jména lidí a pak jsme se chtěli ptát (jako Kimovka - za každé jméno, které si tým zapamatoval měl mít bod - nakonec už jsme to nestihli, protože se vyčasilo) a ještě byla trošku změněna pravidla v tom, že kdo našel schránku (obálku) napsal se na jednu ze tří kolonek a vzal si stvrzenku, kterou také podepsal a donesl na úřad. Pak se porovnávalo, zda ten člověk napsaný na obálce doručil stvrzenku (aby si to nepředávali). Navíc byly bonusové vesničky - tam se zapsalo na jednu z 6 kolonek (tedy první dostal 6 bodů, druhý 5...) a nemusela se nosit stvrzenka - tzn. rychlé body:-) děcka se vyblbla,jak malá tak velká, zvlášť když už nemohli nic najít a mi jim řekli, že o nějaké víme a že dostanou víc bodů tak to vypadalo jako nálet kobylek a kuchařky nestačili uskakovat :-)

Komentáře

: Výborný popis! Musím vyzkoušet!
: Tak to jážně good. =O)
Tvoje jméno
E-mailová adresa
Typ příspěvku Komentář
Alternativní pravidlo
:) :-) :-( :( %-) :-D :-? :-P :-p B-) 8-) ;-) ;) :grr: :schizo: :srdce: :cert: :idea: :mnam: :wow: :ziv: :cz: :cool: :haha: :iq: :vanoce: :papa: :hudba: :tabacek: :pivko: :alien: :nene: :pirat: :pozor: :megafon: :jojo: :amen: :pc: :slunicko: :hophop: :break: :jupi: :pis: :cosi: :hura: :10: :tralala: :motorovka: :bomba: :kladivko: :kulomet: :box: :rpg: :sniper: :neo: :asmd: :plamenomet: :jedi:
Za grafické smajlíky se automaticky překládají příslušné sekvence, pro urychlení psaní je můžeš psát přímo.
Hodné HTML tagy jsou povoleny, ty škodlivé nebudou mít efekt.
Nový řádek se za <br /> překládá automaticky.
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!