...aneb kterak se do Hranostaje přidávají hry.
Je to jednoduché. Stačí mít svůj účet, kliknout na jeden z odkazů "Přidat hru" - buď nalevo, nebo nahoře v zelené šmouze - a vyplnit formulář. Pak stačí stisknout tlačítko, hra se uloží. Poté je možné přepnout se na druhou stránku formuláře (dvě velká zelená tlačítka hned pod nadpisem hry), kde se dají připojit soubory nebo určit podobné (provázané) hry.
Autor hry pak svůj článek může kdykoliv upravit či překatalogizovat, buď přes sekci "Moje..." nebo pomocí odkazů v modrém okénku na detailu hry.
Zdá se to být jednoduché. Správci nově zadanou hru okouknou a pokud něco není v pořádku, opraví to, popřípadě hru znepřístupní nebo smažou (ale to jen u opravdu velkých blbostí nebo u vysloveně duplicitních her). Aby to ale neměli tak těžké, seznamte se s následujícími pravidly, které říkají, kde, co a jak má být napsáno, vyplněno, zaškrtnuto nebo jinak vybráno.
Název a podnadpis
Hru si nějak pojmenuj, pokud možno ne úplně tuctově (třeba 'bitva' nebo 'závod'). Platí, že název společně s podnadpisem by měly tomu, kdo hru aspoň trochu zná, říct, že se jedná právě o tuto hru, aniž by musel číst pravidla (takže podnadpis "Zábavná hra pro vlčata" není úplně nejlepší).
Hry známé pod více názvy pojmenuj oběma a názvy odděl lomítkem. To samé uděláme my, když někdo přidá již zařazenou hru, ale pod jiným názvem.
Pravidla
Hlavní část článku o hře. Z pravidel je nutné hru pochopit. Už několikrát jsme tu měli hru, o které jsme opravdu ani po delším zkoumání textu nepřišli, jak se vlastě má hrát. Takže s rozumem, prosím.
Snaž se prosím alespoň o základní formátování, moc pěkně vypadá text členěný do odstavců (s vynechaným řádkem), důležitá místa je dobré zvýraznit (stačí označit text a kliknout na jedno z tlačítek napravo nahoře nad kolonkou pro pravidla).
Vtipálkové, hackeři a lidé znalí xHTML: Tagy si klidně vkládejte, ale s citem. Neškodné vám projdou, ty, které by ohrozily stability stránky, ne. Na nějaký JavaScript přesměrující prohlížeč laskavě zapoměňte:)
Potřeby
Pokud je ke hře potřeba něco specifického, obtížně sehnatelného či něco, co je potřeba předem vyrobit, zmiň se o tom. Triviální maličkosti typu papír, tužka, míč atd. vynech. Pokud nejsou potřeby žádné, nech políčko prázdné. Úplně. Nepiš "žádné" nebo "---" - jde o vyhledávání her "bez zvláštních pomůcek".
Zdroj
Bývá pěkné uvést URL stránky, odkud jsi hru převzal, nebo knížku, odkud jste ji vyčetl, nebo osobu, která tě to naučila. Zdroje typu "vlastní nápad" nemají moc velký smysl, ale chceš-li, klidně se tím pochlub.
Počet hráčů
Piš pouze čísla, hranice únosnosti, ne hranice vhodnosti či ideálního stavu. Pokud má hra neomezený počet hráčů, maximální hodnotu nech prázdnou nebo napiš NULU "0".
Délka hry
Toto je délka jednoho kola, jednoho cyklu, jednoho zahrání hry. Jsou hry, které dokážeme hrát do zblbnutí, ale skládají se z kratičkých opakujících se úseků. Délka hry je potom délka jednoho takového úseku.
Náročnost přípravy
Význam jednotlivých hodnot je v nápovědě Příprava hry
Prostředí a charakter
Definice významu jednotlivých položek:
Prostředí hry
Charakter hry
Zaškrtávej s ohledem na lidi, kteří budou používat vyhledávání. Bude hra použitelná pro toho, kdo chce ten a ten typ hry? Pokud ano, zaškrtni.
Relevance charakteru hry
Hranostají vylepšení. U checkboxů charakteru hry si můžeš zvolit, jak moc hodně daný charakter odpovídá hře, takovou "čistokrevnost" daného charakteru hry. Úroveň relevance ovlivňuje (společně s hodnocením uživatelů) pořadí ve výsledcích. Pro typické příklady daného druhu hry zvol vysokou relevanci, pro hry, které se daného druhu nebo charakteru dotýkají okrajově, jen nízkou.
Záměrem toho všeho je, aby např. při vyhledávání bojovek se nahoře objevily typické bojové hry a teprve pod tím hry s "pouze" akčními prvky.
Nenech se zastrašit. Klidně napiš jen pravidla, název a pár základních, byť nepřesných informací. Správci doplní zbytek. I nepřesně zařazená hra je cennější nežli hra, kterou nikdo neuložil.