Úvodem Jedná se o univerzální hoňku hratelnou skoro kdykoli a kdekoli, kde je alespoň trochu členitého prostoru
Týmy Hráče rozdělíme do týmů na četníky a zloděje. Počet četníků stanovíme dle uvážení dle místa, kde hrajeme, a velikosti vězení (viz dále). Zkušení zvládnou hru ve čtyřech, ale na posledním táboře jsme hráli i se sedmi četníky.
Průběh hry Určíme četníky a zloděje. Dále určíme vězení - prostor, ve kterém budou shromažďováni chycení zloději.
Po určení týmů a vězení dají četníci zlodějům tři sekundy na rozutíkání. Po uplynutí této doby se četníci rozeběhnou za zloději a snaží se je chytat. Chycení zloděje se realizuje jeho plácnutím. Plácnutý chycený zloděj se poté odebere do vězení.
Zloději ve vězení však nejsou definitivně ztraceni - pokud je totiž ve vězení plácne nechycený zloděj, jsou takto plácnutí zlodějové osvobozeni a mohou z vězení uprchnout a hrát dál.
Tímto způsobem hra pokračuje buď předem stanovený časový limit, nebo do doby, kdy jsou chyceni všichni zloději.
Postřehy - Vězení musí být na nesnadno bránitelném místě tak, aby se zloději dokázali osvobozovat. Ideální je umístit je někam do prostoru tak, aby k němu mohli zloději přijít ze všech stran. Osvědčila se nám například branka na hřišti.
- Hrací pole je ideální zvolit zhruba jako padesátimetrový kruh okolo vězení. Čím členitější, tím lepší.
- Dobrá hra je taková, kde se zloději osvobozují, takže si každý zahraje (nikdo nesedí deset minut v base). Pokud jsou pochytáni všichni zloději, ubereme jednoho četníka, nebo zvolíme za četníky trochu slabší hráče. Dobré je každou hru četníky obměňovat.
- Jednoduchá univerzální běhačka, kterou jsou ale děcka ochotny hrát skoro pořád.
- Velmi nenáročné na organizaci a přípravu!
Verze hry do budov - čtěte jen na vlastní nebezpečí - tuhle verzi jsme hrávali jako děcka na go turnajích a soustředěních, které se obvykle pořádaly v prázdných školách, v hotelích atd.
- tuto verzi je třeba hrát pouze v případě, že máme větší budovu, ve které se dá běhat dokolečka. Pokud je možných koleček více, je to ideální. Skvělé jsou také budovy, které mají členité místnosti - hlavně DDM a školy
- hrajeme zásadně, až se setmí a nikde nerozsvěcujeme!
- hrajeme s méně policisty, obvykle stačí dva až tři
- čas na rozutíkání mají zloději podstatně delší, kolem minuty
- hrajeme bez vězení - když četník někoho chytí, může ho kamkoli odvést a ten člověk tam zůstane, dokud jej neosvobodí jiný nechycený zloděj
- hrajeme úplně všude, kde je otevřeno - třídy, klubovny, lezeme okny, schováváme se nahoru na skříně, za dekorace, pod stoly, za kytky. Samozřejmě ale dbáme na to, abychom nezpůsobili žádné škody! (nehrajeme jako blbí)
- i když hrajeme všude, nelezeme na záchody, ani do místností, kde jsou dospělí (zatrhli by nám to) a ani na pokoje
- hrajeme bez dospělého vedoucího, a tudíž na časový limit, zhruba 15-20 minut na kolo.