Drápky

Počet hráčů14
Do 12 minutDélka přípravy
Náročnost přípravyBez přípravy
Věk hráčůmladší děti
starší děti
dospívající a dospělí

Nemůžeš hodnotit
Tvůj prohlížeč má zakázané ukládání cookies. Abys mohl hodnotit hru, musíš si je povolit.
Pokud jsi cookies nezakazoval, zkus tuto hru znovu vyhledat, popř. znovu kliknout na odkaz, který tě na tuto stránku dovedl.
Hra dostala 15 hodnocení76
%

Autor:
Zdroj: Trnávka
Zapsáno:
Zhléhnuto: 5074 krát (3 denně)
Parametry: Nezávislé na prostředí, Do místnosti, Na ven, Na postřeh / šikovnost, Stolní / desková / papírová
Potřeby: kamínky
Hra na procvičení postřehu a hbitosti vhodná pro jednoho i víc hráčů. Vyhazování kamínků a jejich následné chytání.

Pravidla

Pro zajímavost:
Drápky patří mezi nejstarší hry vůbec, doložené jsou ve starověkém Řecku. Kromě kamínků se dříve ke hře používaly hlavně kůstky, ale hrací kameny se vyráběly i z drahých kovů, z ohlazeného mramaoru, mušlí, slonoviny.
Existuje mnoho různých verzí Drápků.


Pro hru si seženeme několik drobných kamínků - obvykle se hraje s pěti.

1. verze: Kamínky si srovnáme do řady, jeden vezmeme do ruky. Vyhodíme a ze stolu sebereme druhý, letící první chytíme. Máme v ruce dva. Oba vyhodíme, sebereme ze stolu třetí, dva letící kamínky chytneme. V ruce máme tři, vyhodíme, jeden sebereme... Cílem je chytit takhle všechny kamínky.

2. verze: Vhodná pro min. 2 hráče. Kamínky rozhodíme na zem a začínáme stejně jako u první verze: vyhodíme jeden z nich do vzduchu a během jeho letu sebereme jiný, chytíme ten první, v ruce máme tedy dva.
Teď ale jeden z nich odložíme někam stranou a i s ostatními opakujeme totéž: jeden vyhodíme, mezitím jiný sebereme.
Pokud se nám to podaří postupně se všemi, vezmeme opět všech pět do ruky, vyhodíme je a snažíme se jich co nejvíce zachytit na hřbetu ruky. Kolik jich chytnu, tolik mám bodů.
Pokud se nám ale nepodaří postupně všechny kamínky (v první fázi hry) sebrat, provádím tu druhou fázi (chytání na ruku) jen s tolika, u kolika se mi podařila 1. fáze.

Doufám, že je vám jasné, jak to myslím. :-)
 

Alternativní pravidla

: Hráli jsme to stejně jako Leo, jen pětky byly jiné: po vyhození všech pěti kamínků se jeden zachytil na hřbetu ruky (pokud možno ne mezi prsty). Zbývající 4 kamínky je třeba sebrat do mezer mezi prsty (do každé mezery jeden - když se mírně pokrčí prsty, ruka vypadá jako s drápy, odtud název). Aniž by nějaký kamínek spadl na zem, přehodí se ten kamínek co je na hřbetu ruky do dlaně - vše jen jednou rukou, bez pomoci druhé.
: Takto jsme hrávali my:
5 drápků (nejlépe hrací kostky z Člověče nezlob se), 2-x hráčů, po každé chybě hraje další hráč - vždy od Jedniček, vyhrává ten, který první bezchybně provede všech 5 následujících úrovní :
Jedničky:
na hrací podložku vhodí první hráč 5 drápků, jeden vezme do ruky, vyhodí jej do vzduchu a tou samou rukou lapí jeden ze čtyř drápků z podložky a padající drápek zachytí k němu do dlaně. Pokud se mu povedlo, jeden drápek z ruky dá bokem a stejným způsobem hraje s dalšími třemi drápky.
Dvojky:
jsou obdobné - rozhodí se drápky , jeden se vybere a vyhodí do vzduchu, ale než jej hráč zase chytne, musí lapit 2 drápky z podložky, 2 dá bokem a stejně odchytí poslední dva drápky.
Trojky :
rozhodí se drápky, jeden se vybere a po výhozu se z podložky seberou 3 drápky a k nim se zachytí ten vyhozený, 3 se dají bokem, a stejně jako při jedničkách se odchytne zbývající drápek z podložky.
Čtverky:
rozhodí se drápky, vybere se jeden (ten, který by se nejhůř chytal), zase se vyhodí a při jeho pohybu ve vzduchu se musí lapit ostatní 4 drápky, a pak už se jen nechá dopadnout do dlaně vyhozený drápek. Takže v dlani je všech 5 drápků a může se jít na
Pětky :
všech pět drápků se vyhodí do vzduchu s cílem zachytit nejméně jeden z nich na hřbetu ruky (mezi mírně roztaženými prsty), takto zachycené drápky (jeden až pět) se vyhodí opět do vzduchu a aby byly Pětky splněny, musí se do dlaně lapit všechny drápky ze vzduchu a zároveň i ty z podložky, pokud tam ze hřbetu ruky spadly.
Poznámka, rozmístění rozhozených drápků se neupravuje.

Komentáře

: Na drápky jsem si vzpomněla po padesáti letech při hraní hry Vrchcáby, kterou jsem hrála s vnučkami. Komentář jsem napsala jen proto, že mi to řekla vnučka a taky proto, že tu žádný komentář nebyl. Zaujala nás verze č.1. Jako dítě jsem hrávala verzi ,,Leo". :-)
Tvoje jméno
E-mailová adresa
Typ příspěvku Komentář
Alternativní pravidlo
:) :-) :-( :( %-) :-D :-? :-P :-p B-) 8-) ;-) ;) :grr: :schizo: :srdce: :cert: :idea: :mnam: :wow: :ziv: :cz: :cool: :haha: :iq: :vanoce: :papa: :hudba: :tabacek: :pivko: :alien: :nene: :pirat: :pozor: :megafon: :jojo: :amen: :pc: :slunicko: :hophop: :break: :jupi: :pis: :cosi: :hura: :10: :tralala: :motorovka: :bomba: :kladivko: :kulomet: :box: :rpg: :sniper: :neo: :asmd: :plamenomet: :jedi:
Za grafické smajlíky se automaticky překládají příslušné sekvence, pro urychlení psaní je můžeš psát přímo.
Hodné HTML tagy jsou povoleny, ty škodlivé nebudou mít efekt.
Nový řádek se za <br /> překládá automaticky.
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!