Boj u kůlu

Hodit do Nůše
Počet hráčů614
Do 34 minutDélka přípravy
Náročnost přípravyBez přípravy
Věk hráčůmladší děti
starší děti
dospívající a dospělí

 
Podobné hryPodobné hry

 
Hru přidal: vodník
Zdroj nebo autor: ZAPLETAL, Miloš. Velká encyklopedie her (1. svazek). Praha: Olympia, 1985.
Zapsáno: 26. 5. 2011 v 12.00
Zhléhnuto: 4483 krát (2 denně)
Parametry: Na ven, Do terénu, Na hřiště, Pohybová, Bojovka
Potřeby: míč
Hráči dvou družstev bojují mezi sebou o míč a snaží se jím zasáhnout kůl nad značkou umístěnou ve třímetrové výši.

Pravidla

Až najdete někde na louce osamělý strom, jehož koruna začíná hodně vysoko, zahrejte si u něho bojovou indiánskou hru. Dočetli jsme se o ní v etnografické monografii o společenské organizaci Indiánů z konfederace Creek. Indiáni ji hrávali u kůlu vysokého sedm až devět metrů, na jehož vrcholku byla umístěna kravská nebo koňská lebka a někdy, podobně jako na totemových sloupech, ze dřeva vyřezaná ryba nebo pták. Hráči se rozdělili do dvou družstev, bojovali o míč a snažili se jím zasáhnout kůl nad značkou umístěnou ve třímetrové výši. Za takový zásah získávalo družstvo jeden bod. Jestliže se míč dotkl kůlu pod značkou, hod nebyl platný. Když někdo trefil míčem kravskou lebku na vrcholu kůlu, získávala jeho strana pět bodů.
Ovažte kmen provazem ve třímetrové výšce a o další dva metry výš vyznačte úzké pásmo, za jehož zásah budou hráči dostávat pět bodů. A pak vytvořte z chlapců dvě družstva, vyhoďte mezi ně míč a bojová hra může začít. Obě strany házejí na stejný kmen a vzájemně si berou míč všemi prostředky, zakázány jsou bolestivé nebo nebezpečné zákroky. Přidejte hře pravidlo, podle kterého po ukořistění míče smí hodit na kmen a bodovat teprve druhý hráč ze stejného družstva. Kdo tedy vezme soupeřům míč, nemůže hned sám házet na kmen a musí přihrát některému spoluhráči.
Co kdybyste na táboře vztyčili uprostřed louky pětimetrový sloup ze silného kmene a hráli míčovou hru kmene Creeků častěji?
Aby nedocházelo k úrazům při kolizi s kmenem, vyznačte kolem něj kruh o dvoumetrovém průměru, do kterého nesmí žádný hráč vstoupit.
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!