Kostky

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 2 až 6
Délka: Do 34 minut
Příprava: Bez přípravy
Zapsáno: 10. 10. 2006 v 22.14
Stará hra s kostkami

Pravidla

Cílem hry je, jak také jinak, získat co nejvíce bodů. Ty je možné obdržet za naházení jednotlivých figur. V okamžiku, kdy jeden z hráčů splnil všechny figury, hra se uzavírá a body se uzavídají. Za každou figuru hráč dostane tolik bodů, kolik ok na významných kostkách dohromady hodil. Skóre, které hodil, se napíše na papír (pokud se nerozhodne, že celý hod raději nechá propadnout) a už není možné jej změnit, i kdyby se hráči podařilo hodit lépe.

V každém kole má hráč právo na jeden hod všemi kostkami a dvě opravy libovolným počtem kostek - tedy vybere si ty, které chce nechat, a zbytkem hodí znovu. Pokud házet nechce, tyto opravy si může připočíst "k dobru" a použít je později, aby mohl opravovat víc než dvakrát v jediném kole.

Figury jsou tyto:

Jedničky, dvojky, trojky atd. až šestky - to znamená, že hráč hodí alespoň na třech kostkách stejné číslo. Pouze toto číslo se pak počítá do bodů. Např. může hodit 333164, což jsou trojky za 9 bodů. Stejně tak ale může hodit 333365, což jsou také trojky, ale za 12 bodů. Mimo vybrané číslo, které musí padnout alespoň třikrát, je jedno, co padne na zbylých kostkách.

Dvojice - neboli tři dvojice stejných hodnot, např. 114455 - dvojice za 20 bodů.

Trojice - dvě trojice stejných hodnot, např. 222333 - trojice za 15 bodů.

Poker - jedna čtveřice a zbytek cokoliv, např. 555512 - poker za 20 bodů.

Svit - toto je postupka od 1 do 6. Pochopitelně vždy za 21 bodů.

Kamerun - pyramida. Dole jsou tři nejnižší hodnoty, nad tím dvě vyšší a nahoře jedna nejvyšší. Například 222336 - kamerun za 18 bodů.

Generál - šest stejných hodnot. Např. 666666 - generál za 36 bodů.


Vlastní hra pak zpravidla probíhá tak, že se do tabulky píše jednotlivé skóre hráčů, které získali na jednotlivých figurách. Hráč jednou hodí všemi kostkami, pak se rozmyslí, co asi chce, vybere si ty, kterými hází dál, a zkusí jednu, druhou opravu, popř. hody k dobru, a buď mu to vyjde, nebo nevyjde. Pak pokračuje další. Také je možné hrabat si hody k dobru a rovnou to po prvním hodu vzdát, připsat si dva a nechat dalšího hráče házet.

Variace
Nejčastější variace je, že hráč po prvním hodu musí oznámit, co chce házet, tedy pokud mu při opravě náhodou padne něco jiného, má smůlu.
Také existuje verze, že se jede postupně po figurách a hráči se snaží hodit jen to, na čem je právě řada, tedy nejprve je "jedničkové" kolo, pak dvojkové, trojkové atd., dvojicové, trojicové, pokerové a tak dále.

První hráč, který má splněny všechny figury, uzavírá hru a sčítá se skóre.
Potřeby: 6 kostek
Hru přidal: Okoun
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!