Jeskyně

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 4 až 30
Délka: Do 111 minut
Příprava: Náročná
Zapsáno: 25. 2. 2016 v 22.07
 
Úkolem skupiny je projít bludištěm jeskyně, nechytit se do vzdušné ani nášlapné pasti a vrátit se s co nejvíc životy.

Pravidla

Stmelovací strategická hra.
Jedná se o hru pro družiny po 4-8 lidech. Na hru nastupuje každá družina zvlášť, podle toho počítejte s délkou hry. Na jednu družinu potřebujete asi 20min.

Pravidla

Nejprve musíte mít připravenou Jeskyni. Jedná se o trasu "šneka" ohraničenou lanem nataženým mezi stromy. Pokud chcete vylepšit efekt jeskyně, navěste na lana plachty. Cílem družiny je dojít z venčí do středu bludiště.
Na trase se nacházejí pasti. Prvním typem pastí jsou nášlapné. Jedná se o sešlápnuté PET lahve zakryté zeminou, nejlépe umístěné na obtížných místech. Když ne ně někdo došlápne - uslyšíte to. Druhým typem pastí jsou vzdušné. Jedná se o černou nit nataženou mezi dvěma stromy napříč cestou. Niť je na jednom konci opatřena schovanou rolničkou. Pokud někdo o nit zavadí a přetrhne, zazvoní rolnička. Nit je natažena v různé výšce a je prakticky neviditelná. V průběhu cesty se nachází také mnoho falešných pastí (nitě bez rolničky, kopečky zeminy).
Během trasy jeskyně se nachází 3-4 místnosti. Jedná se o zvětšený úsek, kde se nachází úkol na přidání životů (viz níže). Nákres uspořádání jeskyně v příloze.

Každé družstvo na začátku obdrží životy (kamínky, papírky, žetony... podle legendy). 2 ks na každého člena, které si rozdělí. V případě, že někdo spustí past, odevzdává 1 život. Pokud někdo ztratí oba životy, vypadává ze hry, opouští jeskyni a nesmí s družstvem komunikovat. Životy se nesmí půjčovat.
Pokud někdo (i omylem) podleze lano ohraničující stěny jeskyně, okamžitě odevzdává život.
Když družina dojde do Místnosti, najdou úkol nebo otázku (např.
Najdi slovo, které spojuje následující slov: světlo, bezpečí, pochodeň, hasič
Hádanka: Patří ti to, ale tvoji přátelé to používají více než ty, co je to?
Otázka: Čí byl klobouk, ve kterém cestovali králíci Bob a Bobek?). Pokud splní, dostanou za ni jeden život, který mohou dát, komu chtějí.


Ve středu jeskyně je poslední úkol nebo to, pro co dle vaší legendy do jeskyně šli. Zároveň tam je instrukce, že se mají stejnou cestou vrátit z Jeskyně a dávat pozor na pasti.

Celé družstvo je provázeno 1-2 vedoucími, kteří kontrolují správnost postupu trasy a úkoly, odebírají a dávají životy a pozorují chování členů, což je vhodné pro zpětnou vazbu.

Po východu z jeskyně vyhrává družstvo, které bude na konci hry mít nejvyšší počet životů, tzn. součet všech životů dětí v daném družstvu. V případě rovnosti je druhým kritériem čas. Čím méně času stráví v jeskyni, tím budou lépe umístěny.

Rady a tipy

1) Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie, i smíšené.
2) Naším tématem byli indiáni. Družiny se vydávaly do jeskyně předků, aby porozuměli symbolům svého kmene. Na začátku dostaly papír se spletí čar a teprve podle návodu na origami ve středu jeskyně ho složily. Výsledkem byla kresba Setonova ohně a vysvětlení.
3) Jedná se o hru na spolupráci, proto je vhodné provést zpětnou vazbu. (Kdo šel první? Oznamovali jste si, kde je past? Pomáhali? Co když někdo ztratil život?) Hezká zpětná vazba je napsána ve zdroji.
4) Pasti klidně dělejte nahusto a buďte nekompromisní, trošku tvrdí. Samozřejmě vzhledem k věku.
5) My jsme neříkali, jaké přesně pasti je čekají. Pouze že jsou vzdušné a nášlapné. Družiny jsou pak opatrnější a také překvapenější.
6) Jsou potřeba minimálně 2 vedoucí. Jednak kontrolují družstvo, dělají si poznámky pro zpětnou vazbu a druhak jeden může opravovat poškozené pasti a druhý zatím přivést další družinu a říct pravidla.
Potřeby: lano, spoustu PETlahví (min 20), černá nit, rolničky nebo zvonečky, životy, papíry s úkoly
Hru přidala: jaja
Zdroj nebo autor: Stejskal, J. Vytvoření kolektivu na táborech využitím zážitkových her, bakalářská práce 2013
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!