Správné vyhledávání

HRANOSTAJ umožňuje poměrně rychlé a přesné vyhledání požadovaných her dle zadaných parametrů. Aby bylo tvoje hledání efektivní, bylo by dobré, aby ses seznámil se základními principy hledání v databázi HRANOSTAJe.

Jednak můžeš fulltextově vyhledávat danou frázi (políčko v levém sloupci) - systém pak prohledává názvy, podtitulky a pravidla her. Nebo můžeš využít mnohem sofistikovanějšího vyhledávacího formuláře (na stránce hledej.html).

Obojí vede k vytvoření výběru, kde se uchovávají hry odpovídající tvým požadavkům. Výběrem můžel libovolně listovat, seřadit si ho dle určité hodnoty a nastavit si, jaké detaily chceš u každé hry zobrazit. K výběru se můžeš kdykoliv vrátit, aniž bys musel znovu vyplňovat formulář a aniž by server musel vyhledávat hry. Po provedení dalšího hledání se výběr vymaže a naplní novými výsledky.

Pokud jseš prihlášen, lze parametry uložit jako předvolbu a hledání zopakovat kliknutím na odkaz v levém sloupci. To je užitečné zejména pro opakovaná hledání v delších časových intervalech.

Nyní pár slov o tom, jakým způsobem parametry ovlivňují hledání. Ve formuláři vidíš několik kategorií (např. počet hráčů, charakter hry), které mohou mít různé hodnoty. V každé kategorii můžeš označit libovolné množství hodnot (tedy např. hledat hry pro vlčata i skauty). Platí, že mezi kategoriemi se parametry spojují spojkou A, v rámci jedné kategorie (neupřesníš-li jinak) NEBO. U prostředí a charakteru hry toto ovšem platit nemusí, můžeš nastavit, aby vyhledané hry odpovídaly současně všem zaškrtnutým příznakům - pokud tedy zaškrtneš 'Do tmy' a 'Do místnosti', vyhledají se hry do temné místnosti. Běžně se ovšem vyhledají všechny hry do místnosti nebo do tmy.

Je tedy pochopitelné, že můžeš vyplnit jen jedinou kategorii, ty ostatní potom nebudou hrát žádnou roli. Klidně zaškrtni pouze políčko 'Bez přípravy', pak budou vyhledány hry, které se nemusí připravovat, a je úplně jedno, pro kolik jsou hráčů či do jakého prostředí patří.

Pokud nezadáš vůbec žádný parametr hledání, nevyplníš a nezaškrtneš žádné políčko a rovnou klikneš na tlačítko 'Hledej!', vyhledají se všechny hry v HRANOSTAJovi a ty si je budeš moct v klidu prohlédnout (popř. vytisknout, poslat...).

Fulltextové vyhledávání v pravidlech a názvech nerespektuje velikost písmen, avšak dodržuje diakritiku. Vyhledávají se jednotlivá slova, nikoliv přesná fráze, tedy vyhledávání fráze 'velký bagr' najde i 'velký rezavý bagr' nebo 'bagr s velkým zobákem'. Počet hráčů - jen přibližně - pracuje s 25% tolerancí.

Kategorie Náročnost přípravy, Charakter hry i Prostředí mají poměrně přesně definované hodnoty. Jejich bližší popis a vysvětlení najdeš v patřičných nápovědách, které můžeš zobrazit kliknutím na otazníček ve formuláři. Nebo jsou zde: Náročnost přípravy, Prostředí, Charakter hry.


Zpět na přehled článků
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!