Zeměkoule

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti
Počet hráčů: 2 až 6
Délka: Neurčitelná
Příprava: Snadná
Zapsáno: 25. 8. 2009 v 22.06
Každý hráč má své místo na zeměkouli a snaží se rozšířit svou moc

Pravidla

Hra pro menší počet hráčů, dobré, když vám na schůzku nepřijde moc dětí

Nakreslí se kruh-zeměkoule (velikost je podle toho, jak dlouho chcete hrát), a to buď prstem do písku nebo křídou na beton a jiné povrchy (s křídou je to potom trochu složitější, ale hrát se to dá) nebo se udělá z klacíků. Rozdělí se na stejně velké části podle počtu hráčů (5 hráčů, 5 dílů), každý díl představuje území jednoho hráče. Každý hráč si stoupne na své území, akorát jeden z nich si stoupne mimo a dostane míč (nejlépe na házení).

Hráč s míčem obchází celý kruh a jednomu z hráčů náhle položí míč na jeho území. Úkol hráče, u kterého je míč, je co nejrychleji vzít míč a říct stop. Ostatní po položení míče utíkají co nejdál od hráče s míčem, až ten hráč řekne stop, všichni se zastaví. Pokud někdo přešlápne mimo své území, je to, jako by jej vybil hráč obcházející s míčem (viz níže).

Potom si hráč s míčem vybere někoho, po kom chce bít. Ten si vybere, zda chce být:
1) pružina
2) domeček ve stoje
3) domeček ve dřepu

Péro je že skáče do stran a snaží se míči vyhnout (nesmí dopředu ani dozadu). V případě že míč chytí nebo ho trefí, je vybit.
Domeček ve stoje je: hráč si stoupne vzpříma a snaží se chytnout míč (může se na něj házet od kolen na hlavu).
Domek v dřepu je to samé jako domek ve stoje, akorát je hráč v dřepu a může se na něj trefovat kamkoli.

V případě vybití hráče může vzít vybijející vybitému kus území tak, že si stoupne na své a prstem vyryje do písku čáru a propojí jí se svým územím. Toto území je jeho a původní čára se smaže. V případě klacíků se přestaví klacky. Když hrajete s křídou je to horší: hráč nakreslí čáru křídou a původní čára se musí smýt vodou (s vodou je ale problém, že ty mokré povrchy se špatně překreslují).

V případě, že se hráč s míčem netrefí či je míč chycen, tak ten, na koho byl míč házen, bere území hráči s míčem. Ten, komu se území bralo, obchází znovu celý kruh (zeměkouli) a tak se hra dál opakuje.

Doporučuji vyrovnat výšku hráčů tím, že dáte těm menším klacíky do ruky a těmi rejí do písku. A ještě podle šikovnosti a rychlosti je dobré pro zastavení prchajících hráčů udělat těžší věci: ten, u koho je míč na území, musí udělat 1 dřep, zašlápnout míč a říct stop. Hráči mají více času na útěk.
Jinak občas je to docela sranda když někdo má 2 území třeba 1 metr od sebe a akorát se mu tam vejdou nohy...

Od Martineda : Také se to může hrát, že se míč místo položení na protihráčovo území na to území hodí a ten hráč pro ten míč musí běžet a jakmile to chytí, řekne stop.
Potřeby: Míč (nejlépe gumový na házení, šel by i kopačák), (křídy nebo klacíky nebo prsty), možná kýbl s hadrem a vodou
Hru přidal: Ray
Zdroj nebo autor: Moji bratranci mě to naučili
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!