Symboly, souřadnice a písmena

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 7 až 100
Délka: Do 111 minut
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 16. 2. 2010 v 20.22
 
Doplňování do tajenky podle souřadnic, které udávají kartičky rozmístěné v okolí. Dá se při ní dobře zaběhat a zároveň využít paměť. Hra může mít více úrovní obtížnosti...

Pravidla

Shrnutí:
Tato hra je zaměřena na paměť, rychlost, bystrost, ale i týmovou spolupráci.
Její pravidla nejsou striktně určena, ale dají docela dobře obměňovat.

Princip:
Základem je tabulka (dole ke stažení a vytisknutí), kam se píšou písmena zprávy. Tyto písmena se získají z kartiček (také obsaženy v souboru ke stažení), které se někde viditelně rozmístí. Na každé kartičce jsou dva symboly, podle kterých se určí umístění v tabulce (jeden symbol určuje sloupec a druhý symbol řádek), a velké písmeno, které se do určeného políčka napíše.
Ukázka viz vpravo (-screenshot-)

Průběh:
Hráči mohou soutěžit sami za sebe (každý má svojí tabulku) nebo můžou být ve skupině, kdy více hráču zapisuje do jedné tabulky.
Záleží pro koho je hra připravována. Pro vlčata - skupinky nejméně po 3 (= asi 3/4hodiny - čím větší skupiny tím se hra zkrátí...). Skauti už můžou hrát i sami za sebe (skupiny po 2 = asi 1/2hodiny). A roveři už určitě netvytvářejí skupiny...
Kartíčky s jednotlivými písmeny se rozmístí v okolí (čím větší prostor, tím více se naběhají a hra je delší). Kartičky musí být dobře vidět a hráči se na ně pouze dívají, nikdy je nikam nenosí ani neotáčí.

Hra se dá hrát buďto na rychlost, kdy hráč (nebo skupina) nosí tabulku s sebou a rovnou do ní zapisuje (hodí se pro vlčata - někdy mají problém si zapamatovat 2 symboly a ktomu ještě písmeno), nebo na paměť (obtížnější), kdy tabulka zůstává na nějakém místě a hráč (nebo skupina) si musí kartičky pamatovat a běhají mezi tabulkou a jednotlivými kartičkami.

Cíl:
Cílem hry je vypsat celou tabulku (nebo jen část a zbytek si domyslet, protože se občas stane, že nějaká kartička někam zapadne...). Pro větší zábavu může text tajenky skrývat nějakou zprávu, kde se první řešitel dozví nějaký další úkol nebo třeba, kde najít poklad :-) .

Alternativní využití:
Hra se dá zapojit i do táborové hry, kdy kartičky jsou na velké ploše, nebo je nějakým způsobem musí hledat. Parádně se na hru dá napojit pokračování nějaké bojovky...fantazii, jak hru vylepšit nechám na vás :-) .

Návod na přípravu:
Nejprve si stáhněte jeden ze souborů:
- nejlépe OpenOffice (soubor .ODS)
- soubor .PDF (budete muset vyplnit ručně až po vytisknutí)
- Microsoft Office (POZOR nevim, jestli bude 100% funkční, protože může být rozhozené formátování...)

Pokud jste stáhli soubor .ods (nebo .xls) můžete po otevření vyplnit zprávu do jednotlivých kartiček (jsou rozmístěny stejně jako samostaná tabulka). Potom vytisknout stránky 6-8, 10-12 a 14-16 (jsou mezi nimi prázdné stránky...) a vytisknout několikrát stránku 1 (podle toho kolik potřebujete tabulek...)

Pokud jste stáhli PDF, tak vše vytiskněte (podle potřeby) a vypište kartičky ručně...

Doufám, že to není moc složité :-) , snažil jsem se to vysvětlit co nejlépe...

22.2.10-PS.: Hru jsme vyzkoušeli v našem oddíle s vlčaty a pár skauty v klubově, takže jsem doplnil přibližné časové údaje a pravidla trochu doplnil...
Potřeby: stažené a vytisknuté papíry, nápad na text
Hru přidal: Rejnok
Zdroj nebo autor: vlastní
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!