Lovecké safari

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 20 až moc
Délka: Delší
Příprava: Náročná
Zapsáno: 23. 6. 2010 v 22.14
Akční hra v lese, lovci hledají a loví zvířata, pytláci taky, ale současně olupují lovce, strážci se jim v tom snaží zabránit.

Pravidla

Motto: V jednom z Afrických národních parků se natolik přemnožila zvířata, že místní správa povolila jejich odchyt. Na místo se sjeli profesionálové ze zoologických zahrad, ale i pytláci, kteří nejen že loví bez povolení, ale ohrožují i samotné lovce.

Lovecké safari je poměrně náročné na organizaci (a na potřebný počet pořadatelů), i pravidla jsou poměrně složitá, vyžaduje takové hráče a organizátory, kteří už za sebou nějaké podobné terénní hry mají.
Nenechte se ale odradit :-)

Příprava:
Je třeba vytisknout a rozstříhat dostatečný počet lístečků s obrázky různých zvířat. Četnost lístečků se snižuje spolu s rostoucí cenou zvířete (čím je lístků míň, tím je zvíře dražší.) Ceny vystavíme ve správním středisku (viz níže) a během hry neměníme.

Doporučená zvířata:
* antilopa - 600 $
* zebra - 800 $
* pavián - 1 000 $
* žirafa - 1 200 $
* lev - 1 400 $
* slon - 1 600 $
* hroch - 1 800 $
* nosorožec - 2 000$

Dále potřebujeme vyrobit pro hru peníze, také by jich mělo být dost.
A také papíry, na které se budou psát licence pro lovce.

Prostředí:
Hraje se v jasně ohraničeném území v lese, ten by měl být pokud možno různorodý a ne všude ideálně průběžný, občasné hustníčky nebo bažinky jen zlepšují atmosféru.
Na začátku jsou kartičky se zvířaty rozházeny po lese.
Hra trvá 3 hodiny.

Zúčastněné strany:

* Lovci: dvě třetiny hráčů. Běhají po lese a sbírají kartičky (hodí se dát každému - i pytlákům - na začátku obálku). Musí však mít koupenou licenci za 2 000 $ (k dostání ve správním středisku). Licence platí 30 minut (je na ní napsáno, kdy byly koupena). Platnost licence jim může překontrolovávat strážce parku (viz níže).
Lovci prchají před pytláky - když jsou chyceni, tak jim pytlák sebere všechna zvířata, co mají právě u sebe.
Nasbíraná zvířata může lovec prodat v obchodě se zvířaty za výše uvedené ceny. Taky může využívat všech ostatních služeb správního střediska (viz níže).

* Pytláci: jedna třetina hráčů. Taky běhají po lese a sbírají lístky, ale současně pronásledují lovce a když je chytí (dotykem), tak jim ukradnou všechna zvířata.
Pytláci ale mají oproti lovcům jednu nevýhodu: zvířata od nich nevykupuje obchod se zvířaty a tak je musí prodat některému z lovců (ve správním středisku, tam se nekrade), samozřejmě za snížené ceny - jak se dohodnou.
Pytláci musí prchat před strážci (viz níže).
Pytlák si nemůže koupit licenci.

* Strážci: organizátoři, na každých cca 10 hráčů 1 strážce. Pohybují se po území a chytají (dotykem) všechny, kdo jim přijdou do cesty.
Když je to lovec, tak musí ukázat svou licenci. Je-li licence v pořádku, tak se oba v klidu a míru rozejdou. Když je ale prošlá, nebo si ji lovec prostě nekoupil, tak je povinen buď zaplatit 3 000$ nebo jít sedět na 10 minut do vězení (to je taky ve správním středisku). Taky mu sebere všechna zvířata, která má právě u sebe.
Když strážce chytí pytláka (který samozřejmě licenci nemá – ani si ji koupit nemůže), tak ho jednak oberou o všechna zvířata, tak ho odvedou do vězení (na 10 minut) a taky mu udělí pokutu 3 000$.
pozn. strážci provinilce osobně odvádí do vězení
Strážci mají ještě jednu úlohu: čas od času navštíví obchod se zvířaty a vezmou zvířata, která tam prodali lovci a znovu je rozhází po území.

* Správní středisko: organizátoři, nachází se na okraji území, nebojuje se zde (tj. pytláci ani strážci zde nikoho nechytají). Nachází se zde různé instituce:
Vězení: (1 organizátor) sem odvádí strážci pytláky a provinilé lovce. Trest je vždy 10 minut, čas kontroluje právě organizátor, hodí se zapisovat si příchody do bločku.
Obchod se zvířaty: (1-2 organizátoři) zde lovci prodávají svá zvířata za uvedené ceny, taky si zde kupují licence (na ty je třeba psát čas, kdy byly koupeny)
Banka: (2-3 organizátoři) lovci i pytláci si zde ukládají své vydělané peníze (organizátoři si vše zapisují). Banka poskytuje i půjčky (např. lovec si na začátku musí půjčit, aby si mohl koupit první licenci, nebo když někdo nemá na zaplacení pokuty apod.). Pro zjednodušení nehrajeme na žádné úroky.
Právě podle množství vydělaných peněz se na konci hra vyhodnocuje.

Ostatní postřehy a doporučení:
* Peněz a zvířat si připravíme opravdu dostatek
* Ve správním středisku by mělo být k dispozici pití (bezplatně)
* Pytláky od lovců odlišíme např. šátkem na hlavě, další rozlišovací znak by měli mít i strážci
* Při vysvětlování pravidel se snažte, aby je skutečně všichni dobře pochopili :-)
Potřeby: kartičky zvířat, peněz, licencí, šátky (apod.) na rozlišení hráčů
Hru přidala: Pampeliška
Zdroj nebo autor: Hry v přírodě, Miloš Zapletal
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!