Lovecké safari

Počet hráčů20moc
DelšíDélka přípravy
Náročnost přípravyNáročná
Věk hráčůstarší děti
dospívající a dospělí

Nemůžeš hodnotit
Tvůj prohlížeč má zakázané ukládání cookies. Abys mohl hodnotit hru, musíš si je povolit.
Pokud jsi cookies nezakazoval, zkus tuto hru znovu vyhledat, popř. znovu kliknout na odkaz, který tě na tuto stránku dovedl.
Hra dostala 65 hodnocení77
%

Autor:
Zdroj: Hry v přírodě, Miloš Zapletal
Zapsáno:
Zhléhnuto: 10295 krát (5 denně)
Parametry: Na ven, Do terénu, Pohybová, Honička, Bojovka, Chodička / strategická
Potřeby: kartičky zvířat, peněz, licencí, šátky (apod.) na rozlišení hráčů
Akční hra v lese, lovci hledají a loví zvířata, pytláci taky, ale současně olupují lovce, strážci se jim v tom snaží zabránit.

Pravidla

Motto: V jednom z Afrických národních parků se natolik přemnožila zvířata, že místní správa povolila jejich odchyt. Na místo se sjeli profesionálové ze zoologických zahrad, ale i pytláci, kteří nejen že loví bez povolení, ale ohrožují i samotné lovce.

Lovecké safari je poměrně náročné na organizaci (a na potřebný počet pořadatelů), i pravidla jsou poměrně složitá, vyžaduje takové hráče a organizátory, kteří už za sebou nějaké podobné terénní hry mají.
Nenechte se ale odradit :-)

Příprava:
Je třeba vytisknout a rozstříhat dostatečný počet lístečků s obrázky různých zvířat. Četnost lístečků se snižuje spolu s rostoucí cenou zvířete (čím je lístků míň, tím je zvíře dražší.) Ceny vystavíme ve správním středisku (viz níže) a během hry neměníme.

Doporučená zvířata:
* antilopa - 600 $
* zebra - 800 $
* pavián - 1 000 $
* žirafa - 1 200 $
* lev - 1 400 $
* slon - 1 600 $
* hroch - 1 800 $
* nosorožec - 2 000$

Dále potřebujeme vyrobit pro hru peníze, také by jich mělo být dost.
A také papíry, na které se budou psát licence pro lovce.

Prostředí:
Hraje se v jasně ohraničeném území v lese, ten by měl být pokud možno různorodý a ne všude ideálně průběžný, občasné hustníčky nebo bažinky jen zlepšují atmosféru.
Na začátku jsou kartičky se zvířaty rozházeny po lese.
Hra trvá 3 hodiny.

Zúčastněné strany:

* Lovci: dvě třetiny hráčů. Běhají po lese a sbírají kartičky (hodí se dát každému - i pytlákům - na začátku obálku). Musí však mít koupenou licenci za 2 000 $ (k dostání ve správním středisku). Licence platí 30 minut (je na ní napsáno, kdy byly koupena). Platnost licence jim může překontrolovávat strážce parku (viz níže).
Lovci prchají před pytláky - když jsou chyceni, tak jim pytlák sebere všechna zvířata, co mají právě u sebe.
Nasbíraná zvířata může lovec prodat v obchodě se zvířaty za výše uvedené ceny. Taky může využívat všech ostatních služeb správního střediska (viz níže).

* Pytláci: jedna třetina hráčů. Taky běhají po lese a sbírají lístky, ale současně pronásledují lovce a když je chytí (dotykem), tak jim ukradnou všechna zvířata.
Pytláci ale mají oproti lovcům jednu nevýhodu: zvířata od nich nevykupuje obchod se zvířaty a tak je musí prodat některému z lovců (ve správním středisku, tam se nekrade), samozřejmě za snížené ceny - jak se dohodnou.
Pytláci musí prchat před strážci (viz níže).
Pytlák si nemůže koupit licenci.

* Strážci: organizátoři, na každých cca 10 hráčů 1 strážce. Pohybují se po území a chytají (dotykem) všechny, kdo jim přijdou do cesty.
Když je to lovec, tak musí ukázat svou licenci. Je-li licence v pořádku, tak se oba v klidu a míru rozejdou. Když je ale prošlá, nebo si ji lovec prostě nekoupil, tak je povinen buď zaplatit 3 000$ nebo jít sedět na 10 minut do vězení (to je taky ve správním středisku). Taky mu sebere všechna zvířata, která má právě u sebe.
Když strážce chytí pytláka (který samozřejmě licenci nemá – ani si ji koupit nemůže), tak ho jednak oberou o všechna zvířata, tak ho odvedou do vězení (na 10 minut) a taky mu udělí pokutu 3 000$.
pozn. strážci provinilce osobně odvádí do vězení
Strážci mají ještě jednu úlohu: čas od času navštíví obchod se zvířaty a vezmou zvířata, která tam prodali lovci a znovu je rozhází po území.

* Správní středisko: organizátoři, nachází se na okraji území, nebojuje se zde (tj. pytláci ani strážci zde nikoho nechytají). Nachází se zde různé instituce:
Vězení: (1 organizátor) sem odvádí strážci pytláky a provinilé lovce. Trest je vždy 10 minut, čas kontroluje právě organizátor, hodí se zapisovat si příchody do bločku.
Obchod se zvířaty: (1-2 organizátoři) zde lovci prodávají svá zvířata za uvedené ceny, taky si zde kupují licence (na ty je třeba psát čas, kdy byly koupeny)
Banka: (2-3 organizátoři) lovci i pytláci si zde ukládají své vydělané peníze (organizátoři si vše zapisují). Banka poskytuje i půjčky (např. lovec si na začátku musí půjčit, aby si mohl koupit první licenci, nebo když někdo nemá na zaplacení pokuty apod.). Pro zjednodušení nehrajeme na žádné úroky.
Právě podle množství vydělaných peněz se na konci hra vyhodnocuje.

Ostatní postřehy a doporučení:
* Peněz a zvířat si připravíme opravdu dostatek
* Ve správním středisku by mělo být k dispozici pití (bezplatně)
* Pytláky od lovců odlišíme např. šátkem na hlavě, další rozlišovací znak by měli mít i strážci
* Při vysvětlování pravidel se snažte, aby je skutečně všichni dobře pochopili :-)
 

Alternativní pravidla

: Jde to i bez peněz, hráli jsme to s malými dětmi a počítali jsme jim to jako body, je to jednodušší i na počítání. Máme pět zvířat Kachna - 5bodu, Zajíc - 10bodu, liška - 15bodu, jelen - 20bodu, Divoké prase - 25bodu a medvěd - 50bodu... A taky s těmi malými dětmi to hrajeme bez pytláků... A licenci prodáváme za 100 bodu. Doufám ze jsem nějak pomohl...
: u nás se peníze řešili tak, že papírek s loveckou licenci mal každý, ale pytláci na ní měli velké P, co jim ji prakticky rušilo/ strážce si při kontrole velké P všimol/ a na její druhé straně se zapisoval stav finančního konta, takže žádné tlačené peníze nebolo treba. Ostatní pravidla byly tak, ako zvyčejně.

Komentáře

: "paní Zuzana"? Prosím ne... Tak stará teda ještě nejsem %-)
:-)
: Souhlasím s paní Zuzanou, navíc hra se mi líbí a dá se velmi snadno přemotivovat, já naopak moc děkuji za pomoc :) (je tu spousta jiných her, u kterých bych pochopila záporné komentáře.)
: Vážený pane, případně pánové,
oceňuji Vaši angažovanost v ochraně afrických zvířat, nicméně myslím, že svou snahu investujete na špatném místě.
Nejprve bych Vám doporučila k přečtení úvodní odstavec celé hry, ten, který je uveden kurzívou. V jednom z Afrických národních parků se natolik přemnožila zvířata, že místní správa povolila jejich odchyt. Na místo se sjeli profesionálové ze zoologických zahrad, …
Z toho je patrné, že se nejedná o ZABÍJENÍ zvířat, nýbrž o jejich ODCHYT.

Nicméně, skutečně si myslíte, že pokud hrají děti „Městečko Palermo“, učí se tím, že je správné zabíjet svoje spoluobčany? Domníváte se, že z „Dobývání hradu“ si odnesou sklon k ničení kulturních památek?
Dále bych chtěla podotknout, že hru jsem nevymyslela já ani nevznikla (vašimi slovy) „na základě zakázky nějakého vyšinutého lovce“, ale, jak si můžete taktéž přečíst výše, pochází z roky prověřené sbírky her Miloše Zapletala, která zcela jistě nemá v úmyslu vychovávat z dětí krvelačné lovce.
Na Vámi uvedené stránky jsem se podívala a uvědomuji si závažnost situace. Ale jak jsem napsala, nepovažuji tuhle hru za „nevýchovnou“ a rozvíjející problém, na který odkazujete.
Pokud jste sem své komentáře umístil za účelem upozornění na celý problém, je to chvályhodné, ale jistě by se to obešlo bez slovních útoků na mě.
S pozdravem ZV alias Pampeliška
: Dobrý den Zuzano!
Už jste se podívala na stránky www.saveafricananimals.org ? Myslíte si, že tato hra je opravdu vhodná a výchovná pro děti? Můžete sem napsat váš názor na tuto věc? Děkuji. Aleš Hrbáček
Všechny komentáře...
Tvoje jméno
E-mailová adresa
Typ příspěvku Komentář
Alternativní pravidlo
:) :-) :-( :( %-) :-D :-? :-P :-p B-) 8-) ;-) ;) :grr: :schizo: :srdce: :cert: :idea: :mnam: :wow: :ziv: :cz: :cool: :haha: :iq: :vanoce: :papa: :hudba: :tabacek: :pivko: :alien: :nene: :pirat: :pozor: :megafon: :jojo: :amen: :pc: :slunicko: :hophop: :break: :jupi: :pis: :cosi: :hura: :10: :tralala: :motorovka: :bomba: :kladivko: :kulomet: :box: :rpg: :sniper: :neo: :asmd: :plamenomet: :jedi:
Za grafické smajlíky se automaticky překládají příslušné sekvence, pro urychlení psaní je můžeš psát přímo.
Hodné HTML tagy jsou povoleny, ty škodlivé nebudou mít efekt.
Nový řádek se za <br /> překládá automaticky.
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!