Stavby

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 15 až 35
Délka: Do 111 minut
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 5. 7. 2006 v 11.42
Strategická hra o nošení materiálu, loupení materiálu ostatním a nakonec i o stavbě různých budov

Pravidla

Scénka: dělník (vybaven lopatou), lukostřelec (vybaven lukem) a válečník (vybaven mečem) leží na louce a baví se o tom, že asi bude pršet a že nemají kde bydlet a tak. Pak chvíli rozvažují o tom, z čeho se takový dům staví (měli by dospět k názoru, že ze dřeva, jílu a kamene) a nakonec odhlasují, že by to měl jít dělník obstarat. Ten odejde a za chvíli přiběhne zpátky s kládou v ruce pronásledován cizím válečníkem. Ukázka končí bitkou.

Příprava: Na herní území umístíme tři skleničky s nápisy LES, LOM, ŘEKA. Do těchto skleniček dáme dostatek lístečků s popisky DŘEVO (do lesa), KÁMEN (do lomu), JÍL (do řeky) a pomocí lana vymezíme vesnici (kruh o průměru asi 10 m). Dále připravíme ceník staveb. Každá položka ceníku má následující položky: jméno stavby, potřebný materiál a počet bodů. Např. chalupa, 3 dřeva, 1 kámen, 1 jíl, 5 bodů.

Vlastní hra: Hra se hraje po družstvech. Družstva by měla být alespoň po 5 lidech a měla by být nejméně 3. Větší počty jsou výhodou. Každé družstvo si rozdělí následující role: dělník, lukostřelec, válečník.

Vlastní hra: V první fázi hry se nosí materiál. Jediný dělník může těžit materiál přímo v přírodě (to znamená, že přijde k příslušné skleničce a vezme si lísteček) - ostatním ho potom může předat. Lukostřelec má 1 papírovou kouli. Koho trefí, ten je okraden, musí mu odevzdat materiál, který nese a musí se jít nechat vyléčit k šamanovi, aby mohl pokračovat dál. Léčení u šamana může být provázeno zaříkávadly, lektvary nebo jiným divadýlkem. Válečník okrádá dotykem, jinak to platí stejně. Válečník nemůže okrást válečníka. Obecně platí pravidlo, že nikdo nesmí nést více jak jeden kus materiálu. Ve vesnici se nesmí okrádat a z vesnice se nesmí střílet.

Po té, co zkončí fáze nošení materiálu, se družstva snaží postavit z nanošeného materiálu stavby za co nejvíce bodů. Platí, že pokud mají více staveb stejného typu, tak za ně dostávají méně bodů (tj. za druhou chalupu už jsou jen 4 body, za třetí 3 body atd.). Materiál mohou mezi sebou měnit.

Variace: Pro mladší hráče lze hru upravit následovně: zjednodušíme okrádání (tj. například zrušíme lukostřelce) a místo nich zavedeme "společného" nepřítele. Tím je například pračlověk, který je nesmrtelný a okrádá hráče (dotykem). Je naprosto zásadni, aby pračlověk měl kyj. Také je vhodné, když jsou alespoň dva a domlouvají se pomocí skřeků.

Jak materiál, tak jednotlivé stavby můžete ztvárnit graficky. Stavění pak spočívá ve skládání materiálu do určitých tvarů, což vypadá lépe než jen hromádky popsaných lístečků.
Potřeby: Lístečky - materiál, popř. kameny, jíl a prkýnka
Hru přidal: Okoun
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!