Přístavy II

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 10 až 150
Délka: Do 111 minut
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 10. 6. 2013 v 23.38
Podobné hry
 
Obchoduj ve světoznámých přístavech. Levně nakupuj a draze prodávej. Staň se prohnaným pirátem nebo kapitánem obchodní lodi a vydělej jmění. Kdo ví, možná objevíš i neznámý kontinent, nebo ztracený poklad.

Pravidla

I když hra vypadá složitě, složitá není. Hru mám kompletně připravenou k vytištění, stačí si o ní napsat (jirka007@email.cz). S vytištěnými materiály se dá hra připravit za cca 20 minut.
Ukázku toho, jak hra může vypadat, najdete v přiložených souborech :)

Pravidla hry PŘÍSTAVY II

Základní informace o hře: Jde o obchodní hru, jejímž cílem je nashromáždit co největší jmění. Hra se hraje ve skupinkách, nebo jednotlivě (určí se na začátku). Pokud hrají skupinky (doporučuji dvojice či trojice), pak se každá skupinka po celou dobu hry musí držet za ruce, nebo musí být spojena šátkem/provázkem (toto pravidlo není nutné dodržovat v přístavech). Každá skupinka (případně jednotlivec) představuje obchodní loď a disponuje svou obchodní kartou. Na obchodní kartu se zaznamenává veškerá obchodní činnost.

Obchod a přístavy: Každá loď začíná hru se základním vkladem 50$. Tento kapitál se snaží levným nakupováním a drahým prodejem průběžně zvětšovat. Obchoduje se s devíti různými komoditami: čaj, hedvábí, koření, kožešiny, nástroje, víno, zlato, otroci, děla. Nákup i prodej se odehrává v jednotlivých přístavech, které jsou strategicky rozmístěny po hrací ploše. Ceny obchodních komodit se v přístavech liší Cena pro nákup i prodej je v daném přístavu vždy stejná. Ceny komodit navíc často korespondují s geografickými poměry jednotlivých přístavů/států. Hráči, kteří se orientují v geografii, tak mohou snáze odhadnout, v jakých přístavech se vyplatí obchodovat s jakou komoditou.

Nákladový prostor: Každá loď disponuje nákladovým prostorem pro tři obchodní komodity. Tento nákladní prostor se dá v některých přístavech za tučný obnos rozšířit, vždy však platí, že loď může vést/nakupovat jen tolik komodit, na kolik je stavěná. Maximální velikost nákladového prostoru je pěst míst a zapisuje se do obchodní karty. Dodržování tohoto pravidla hlídají obchodníci v přístavech a Arbitr (organizátor, který se volně pohybuje po hrací ploše a dohlíží na hru). Každé porušení pravidel se v této hře trestá ztrátou všech komodit na palubě provinilé lodě.

Obchod s otroky: Většina obchodních komodit je volně prodejných, výjimkou jsou otroci. Obchod s otroky je nelegální. Pokud chce loď obchodovat s otroky, pak v některém z přístavů musí získat/koupit povolení. Pokud loď obchoduje s otroky bez povolení, vystavuje se riziku, že bude zkontrolována Arbitrem a přijde o celý svůj náklad. Obchodníci sami nelegální obchod s otroky přehlížejí, mohou však upozornit Arbitra na podezřelé lodě.

Pirátství: Každá loď se na základě svého rozhodnutí může stát lodí pirátskou a začít okrádat ostatní lodě. Pirátstvím se může živit každá loď, která vlastní alespoň jedno dělo (děla se běžně prodávají v přístavech). Počet děl na palubě vymezuje stejně jako u ostatních komodit velikost nákladního prostoru. Chce-li pirátská loď oloupit jinou loď, pak musí její členové za pokřiku „Hrrrr na ně!“ chytit na volném moři (prostor mimo přístavy) jinou posádku. V ten okamžik dochází k imaginárnímu souboji. Posádky si ukážou své obchodní karty a loď s větším počtem děl souboj vyhrává. Poražená loď se musí nechat odvést do některého z pirátských přístavů (Alžír nebo Kalkata), kde bude část jejího nákladu a peněz převedena na pirátskou loď. Množství uloupených peněz a nákladu se řídí pravidly zvoleného přístavu. Pokud je souboj mezi loděmi nerozhodný (obě mají stejný počet děl), rozejdou se obě posádky bez jakékoli újmy. Pirátství sebou nese ale i stinné stránky. Ne-pirátské přístavy s piráty neobchodují. Má-li loď na své palubě dvě a více děl, je považována za čistě pirátskou a může obchodovat jen v Alžíru a Kalkatě (pirátské přístavy). Ostatní přístavy takto ozbrojenou loď okamžitě vykážou. Piráti nesmí útočit na lodě v těsné blízkosti přístavů.

Speciální nabídky přístavů: Každý z přístavů má svou speciální nabídku. Tyto nabídky se vzájemně liší a umožňují posádkám více taktizovat, riskovat, či zlepšovat svou obchodní pozici. Speciální nabídky jsou podrobně popsány u jednotlivých přístavů a hráči by se s nimi měli seznámit až v průběhu hry jednoduše tím, že daný přístav navštíví a na speciální nabídku se zeptají. Mohou se tak setkat s hazardem, s půjčkami, s vylepšováním svých lodí, ale i s hledáním pokladů a spoustou dalších zpestření. Pravidla jednotlivých přístavů si můžete prohlédnout v přiloženém souboru.

Arbitr: Arbitr je organizátor, který se volně pohybuje po hrací ploše a dohlíží na chod hry a dodržování pravidel. Na zavolání může zastavit jakoukoli posádku a zkontrolovat jejich obchodní kartu. Posádky před Arbitrem nesmí utíkat. Jakékoliv porušení pravidel Arbitr trestá zabavením všech komodit z paluby provinilé lodi, případně alternativním trestem dle vlastního uvážení.

Konec hry a určení vítězů: Hra končí uplynutím časového limitu (například 90 minut), nebo ve chvíli, kdy jedna posádka vydělá předem stanovenou částku (např. 20 000$). O pořadí posádek rozhoduje velikost jejich konta. Počítají se pouze peníze, nikoliv neprodané komodity.

Dodatek: V této hře vystupuje mnoho přístavů a mnoho dalších se dá vymyslet. Není nutné, aby všechny přístavy byly zapojeny do hry. Je dobré si důkladně pročíst pravidla a speciální nabídky přístavů, aby ze hry nebyly vyloučeny některé přístavy, které jsou na sobě závislé, nebo přístav, který je nezbytný pro funkčnost pravidel (např. pirátské přístavy).

Alternativní pravidla: Hru lze mírně ztížit tím, že dáme obchodníkům právo upravovat ceny komodit podle toho, jak se hra vyvíjí. Pokud je o nějakou komoditu velký zájem, mohou zvýšit cenu až o 25%. Pokud naopak jiná komodita nejde na odbyt, lze cenu až o 25% srazit. Obchodníci by se však vždy měli +/- řídit doporučenou cenou, která je předtištěná v běžné nabídce jejich přístavu.
Hru přidal: kpt. Hook
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!