Železniční magnáti

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 2 až 10
Délka: Delší
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 28. 4. 2006 v 20.26
 
Postavte si vlastní síť železnice v ČR !

Pravidla

Možná někdo znáte hru Trans America, kde se hraje na mapě Ameriky a máte za úkol jako první spojit pět měst. Hra jistě zábavná, prvních několik kol, ale opakované hraní je již nudné, protože tam není žádný akční prvek. My jsme ovšem oprášili původní Trans Ameriku, kterou je inspirována v úvodu zmíněná desková hra a převedli ji do českých poměrů. Nakreslili snad alespoň trochu reálnou mapu České Republiky a šli si zahrát.

Úvodní motivační text:
Nacházíte se v Čechách a na Moravě někdy kolem roku 1850, kolejová doprava je v plenkách a je tu několik silných společností, které chtějí postavit "železného oře" do co nejvíce měst jako první.

Hru můžou hrát třeba dva hráči proti sobě, ale i 10 lidí najednou, což už je ale asi moc. Ideální počet je zhruba 5.
Co je potřeba :

=-> Musíte si očíslovat všechna (59) měst čísly 10-66 (naše očíslování je také k dispozici)
=-> Sehnat si jednu desetistěnnou a nejméně jednu šestistěnnou kostku
=->Barevné tužky pro kreslení tratí
=-> Ideální počet (5) hráčů na hru

První část hry - spojování
Jak na to
Každý z hráčů si vybere svoji barvu a hodí si desetistěnnou a šestistěnnou kostkou zároveň. Šestistěnná představuje desítky a desetistěnná jednotky. Výsledné číslo představuje město dle seznamu, kde hráč začíná, pokud se mu vyloženě nelíbí, může si hodit ještě (maximálně) jednou. Poté, co všichni provedou výběr měst začíná samotná hra. Každý hráč postupně hodí šestistěnnou kostkou a podle počtu hozených bodů může postavit koleje (trať musí vždy navazovat na vlastní !). Každý kreslí svoji barevnou tužkou, koleje se staví od středu políčka do středu, nikoliv po krajích !

Poté, co využije všechny svoje body, hraje další. Přehled, kolik bodů pro je třeba překonání řeky, hor atd. je vyobrazen pro přehlednost na mapě. Za každé město, ke kterému hráč dojede jako první, dostává bonus. Za krajská (červený puntík) má 12, za obyčejná (modrý) 10 a za malá, ale něčím zvláštní (žlutý) 8 bodů. Ve chvíli, kdy jsou postupně "dobyta" všechna města začínají "závody". (Zvláštnost je podle našeho vkusu, je přiložen i soubor transcd.fla, který můžete v programu Macromedia Flash upravovat (verze 8). Jde jednoduše mazat a přidávat různé části mapy.)


Druhá část hry - závody
Vylosují se vždy dvě města, mezi kterými se pojede závod. Musí být vzdálena alespoň 10 políček mapy. Vzdálenost mezi nimi se spočítá, výsledek vynásobí 2x,v což je hlavní cena pro vítěze závodu, další místa jsou odstupňována po 5 bodech. Je na každém, jakou si zvolí trasu jízdy, zda využije svoji trať, i když je to trochu zajížďka, nebo si pronajme cizí, kterou je to blíže, ale bude ho to stát 1 bod za každou kolej, kterou využije. Tyto body jdou majiteli tratě jako nájem. Pokud se to někomu hodně nevyplatí, nemusí do závodu nastoupit vůbec a vynechá ho.

Závod probíhá způsobem, že každý zúčastněný hráč nasadí svoji figurku do výchozího města a háže se kostkou a jede se po své či pronajeté trati. Kdo jede první atd. lze určit buď kdo hodí šestku, či od nejslabšího hráče - tj. kdo má nejméně bodů celkem.

Po každém závodu se dostavuje trať a to tak, že každý může postavit za 10 bodů ze svého "konta", které si vydělal buď dobývaním měst, nebo závodem. Následně se vylosuje další závod a jede se znovu atd.. Vítězí ten, kdo má na konci nejvíce bodů, konec hry záleží na domluvě hráčů (vítězí ta silnější část ;-))

Výsledek jedné z našich her, která bohužel zůstala nedohrána, je k nahlédnutí zde. Omluvte zhoršenou kvalitu záznamu. Je to pouze pro ilustraci jak to může vypadat.
Potřeby: Stylizovaná mapa ČR - ke stažení zde, figurky na počet hráčů, desetistěnou a šestistěnou kostku
Hru přidal: Kačer
Zdroj nebo autor: Původní nápad původní hra Trans America, přepracoval Kačer
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!