Uprchlíci

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Předškoláci, Mladší děti, Starší děti
Počet hráčů: 10 až 30
Délka: Do 111 minut
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 8. 3. 2018 v 15.36
Akční bojovka s nádechem humanitární tématiky pro pro mladší hráče.

Pravidla

Legenda
Vy, obyvatelé bohaté prosperující země prvního světa, se ocitáte na hranicích se státem mnohem chudším a bídnějším. Na hranicích se světem kojenecké úmrtnosti, AIDS, dětské práce, otroctví a chudoby. Jste možná bohatí a trochu rozmazlení evropským luxusem, ale divotvorce z vás bohatství nedělá. Pro své bližní za hranicemi, které střeží vojáci tamějšího diktátorského režimu, nemůžete udělat téměř nic. Snad jen je nechat okusit trochu svobody, jakou člověku dává četba knih a třeba tu a tam dovést nějaké dítko na svobodu. Bude to dobré, ale bude to nebezpečné


Příprava
Děti dostanou za úkol připravit jednu stránku knížky. Je na nich, zda budou vytvářet ilustrované dětské knížky a kreslit, popřípadě popství i své literární schopnosti a pokusí se psát. Mezitím vedoucí vyberou dvě až tři nejmenší dítka a oddělí je od zbytku.
Zatímco děti pod dohledem tvoří. Zbytek vedoucích a vybraní „dobrovolníci“ se odeberou stranou do tmy. Zde si vedoucí rozdělí role. S výjimkou jednoho se všichni stanou pohraničníky, ozbrojí se baterkami a zvolí si trasy, na nichž pak budou během hry patrolovat. Poslední vedoucí bude hrát roli knihovníka, vybere si stanoviště a označí jej rudým, nebo jinak barevným světlem. Vybraná dítka budou představovat zuboženou africkou populaci poschovávanou v různých skrýších.
Nakonec vedoucí schovají na obzvláště odlehlé místo poklad, krabice s lákavým obsahem. „Dobrovolníci“ jsou s jeho polohou seznámeni a je jim řečeno, ať ji zbytku prozradí, až když budou kompletně osvobození.

Hra
Dětem je řečeno, že mají za úkol dostat z chudé země všechny své kamarády, o jejichž poloze ví jedině knihovník, který se nachází u toho barevného světla. Cílem hráčů je dostat se až k němu a obdarovat ho svými výtvory. Za každou obdrženou stránku knihovník dětem prozradí, kde se nachází některý z jejich kamarádů. Když ho děti naleznou, můžou ho zas odvést do vnitřního prostoru znázorňujícího bohatou civilizaci.
Je tu ale jeden háček. Nikdo nechce vylidněnou zemi a tak jsou hranice střeženy patrolami. Tyto patroly jsou velice citlivé na hluk a nenechají jen tak někoho šramotit přímo za zády, nebo dokonce přebíhat jim přímo před očima! Patrolující vedoucí obchází své trasy a slyší-li podezřelé zvuky, svou trasu upravují a nemilosrdně zastavují všechno, co se v jejich zorném poli pohne. Je-li dítě zastaveno, strážce se jej ujme a vybere mu místo, kde musí vězeň dřepět, než ho nějaký druh zachrání. Má-li s sebou lapený i stránku do knížky, negramotný strážce hranic si ji ani nevšimne. Chytí-li strážce dvojici vetřelců, může umístit každého jinam.
K osvobození, ať už afrického dítěte, nebo vězně, stačí ho najít, chytit za ruku a bez lapení strážcem odvést zpět do civilizace.

Vyvrcholení
V okamžiku, kdy jsou osvobozeny všechna africká dítka, nastává čas, přichází chvíle, aby prozradila, že v jejich domovině je kromě chudoby, epidemií a diktatury také poklad. Dokonce ví i kde se nachází a mohou tam osvoboditele zavést. Co se pokladu týče, platí stejná pravidla jako předtím, chycení jsou vězněni a mohou být osvobozeni. Je-li vetřelec zadržen i s pokladem, strážce se ke krabici zachová stejně, jako by to byl osvobozovaný hráč. Někam ho položí a je na hráčích, aby ho našli.
Hra končí vítězstvím všech účastníků v okamžiku, kdy se poklad dostane do civilizovaného světa.
Potřeby: baterky, výtvarné potřeby, krabice s pokladem
Hru přidal: Hobit
Zdroj nebo autor: ČCE
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!