Krátké souboje všeho druhu. Každý má možnost volby, a to s kým a v čem se utká! Hra v týmech.
Pravidla
Sílu této hry vidím v tom, že i malí hráči můžou zkusit porazit velké – pokud je vyzvou na souboj třeba v hodu kostkou. Nebo se můžou rozhodnout užít si silový souboj s rovnoceným protihráčem. Domluva souboje tedy navíc vyžaduje spolupráci protihráčů.
Popisovanou variantu jsem hrála s 25ti dětmi 1.-4. třída. V každém týmu bylo cca 6 dětí.
Příprava
V herním poli připravíme několik stanovišť s krátkými „souboji“. Můžete si vymyslet cokoliv, vždy to ale musí být pro dva protihráče (souboje, kde nemůže asistovat vedoucí, musí být dost jednoduché, aby byly pro děti samoobslužné). Stanoviště označíme cedulí s názvem. Já jsem použila tyto souboje:
• hod kostkou
• skládání jednoduchého puzzle. Kdo složí dřív vítězí (potřebujeme 2 identické puzzle)
• shazování navzájem z klády
• kámen nůžky papír
• hod míčkem do kýble
• provléknutí se smyčkou (na rychlost)
• hod mincí (kdo dřív hodí orla)
• přetlačování
Připravíme si pro každý tým 2x tabulku se seznamem soubojů (u každého souboje 8 prázdných políček na zaškrtávání výhry nebo prohry). Vezmeme na hru desky a tužky.
Pravidla
Určíme časový limit na hru (my jsme hráli 45 min)
V herním poli se pohybují jen hráči s tabulkou. Z každého týmu tedy max 2.
Co dělá hráč v poli? Najde si libovolného protihráče z jiného týmu, který je rovněž zrovna v poli a domluví se s ním, na jaký souboj půjdou (pokud není souboj momentálně obsazený jinou dvojicí). Odehrají souboj a vzájemně si zapíšou do tabulky výhru a prohru k danému souboji. Vyběhnou z pole a předají desky jinému hráči ze svého týmu, který jde hrát.
Ke konci hry se stává, že nějaký souboj už tým odehrál 16x (dvě tabulky o osmi pokusech). Pak už tedy musí hrát jen ty souboje, u kterých má ještě volná záznamová políčka.
Po skončení hry se samozřejmě sečte počet výher každého týmu :-)
Poznámky: Je dost důležité dobře vysvětlit, jak si počínat na samoobslužných stanovištích (co se stane, když oba trefí míčkem kýbl hned na první pokus, nebo když míček dopadne do kýble a vyskočí ven atd.) a jak zaznamenávat do tabulky. Taky je dobré, aby měl každý tým svoje tabulky jasně označené, že jsou jeho, menší hráči je občas zapomenou v poli :-). Nezapomeneme upozornit týmy, že mají posílat do hry rovnoměrně všechny hráče.
Hezkou hru!
Potřeby: vytištěné tabulky, cedule s názvy soubojů, pomůcky na souboje