Kámen, nůžky, papír - karetní hra

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 2 až 4
Délka: Neurčitelná
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 31. 10. 2020 v 12.51
 
Karetní adaptace známé dětské hry, u které se zabaví i celá rodina.

Pravidla

Tato hra se hodně podobá známým hrám typu prší, nebo třeba UNO. Přesto ale má nějakou svoji systematiku a hlavně - svoji historii vzniku.

Historie:
Dějiny této hry se táhnou od chvíle, kdy jsem se nudil na jednom gymnáziu. Byl jsem docela tvořivý typ, a tak jsem v průběhu jedné z přestávek popadnul obyčejný sešitový papír a propisku a začal jsem kreslit jednotlivé karty této hry. Nějakou chvilku to zabralo, ovšem nebylo to zas tak dlouho (jednalo se vlastně jen o slabé cáry papíru). Po dokreslení jsem vyzval pár lidí na testovací hru. Hrálo se s tím dost špatně, karty byly průsvitné a nevypadaly zrovna nejlépe, ale zjistil jsem, že hra má potenciál a smysl. Zkrátka, pravidla byla jednoduchá, ale hra plně hratelná. Později jsem hru dotvořil na normální tvrdý papír (ne pomocí tiskárny, celá byla jednoduše ručně nakreslená) a hrál jsem ji znovu a znovu s ostatními. Ještě dnes si ji někteří rádi zahrají. Už je to od chvíle výroby poměrně dlouho, tak jsem se rozhodl se o ni podělit tady - mohla by si tu najít své hráče. Od původní verze se tato (v příloze) liší jenom lepšími popisky speciálních karet (ty jsou dodělány počítačově), jinak se jedná o původní naskenované karty.

Příprava před první hrou:
Před první hrou je potřeba připravit karty z přílohy. To znamená vytisknout, podlepit tvrdým (a neprůsvitným) papírem, vystříhat a popřípadě vybarvit (není to nutností, ale karty díky tomu vypadají o něco lépe). Ve hře je celkem třicet karet, ovšem pokud chcete, aby hrálo více hráčů než čtyři (jak je popsáno v kolonce pro maximální počet hráčů), je možné vytisknout a dotvořit stránku s kartami vícekrát než jednou. Tím dostanete více karet, které můžete zkombinovat a díky tomu hrát s více hráči najednou. Poměr hráčů/karet je 4/30 (to znamená třicet karet na čtyři hráče, pokud chceme hrát až s osmi hráči, tak musíme počet karet zdvojnásobit na šedesát).

Příprava před každou hrou:
Pokud máme karty vytvořené a hráče připravené ke hře, stačí je správně rozdat. Celý balík karet pečlivě zamícháme, následně každý hráč na začátku dostane čtyři karty, které si drží skryté u sebe tak, aby nikdo jiný neviděl, co na kartách je. Pokud máme rozdáno, zbytek všech karet položíme doprostřed stolu (nebo prostě tak, aby na ně všichni dosáhli) lícem dolu. Tyto karty nám budou představovat dobírací balík. Před začátkem hry ještě sejmeme jednu kartu shora dobíracího balíku, kterou položíme vedle lícem nahoru. Ta nám bude představovat počátek odkládacího balíku. Po těchto úkonech hra může začít.

Průběh hry:
Pokud hrajete první hru, dejte si kámen nůžky papír o to, kdo bude hrát první. Pokud hrajete již několikátou hru, začne ten, který byl v předchozí hře výhercem. Hráč, který je první na řadě, může odložit jednu kartu z ruky na odkládací balíček. Ve hře se nachází karty kamenů, nůžek a papírů. Celá hra je založena na tom, že pokud je na odkládacím balíčku jedna z těchto karet, je nutné ji překrýt jinou správnou kartou podle známé dětské hry (pokud je na odkládacím balíku kámen, lze na něj odložit papír atd.). Pokud dotyčný hráč má kartu, kterou lze vyložit na odkládací balíček (například jsou na odkládacím balíku nůžky a dotyčný hráč má kámen), může ji ihned vyložit. Takto se hráči střídají po směru hodinových ručiček - každý vykládá jednu kartu. Pokud se stane, že hráč nemůže nebo z nějakého důvodu nechce vyložit, musí si naopak jednu kartu vzít z dobíracího balíku. Tím ztrácí možnost v daném kole vyložit, navíc mu v ruce jedna karta přibyde. Cílem hry je se takto postupně zbavit všech karet v ruce. Komu se to podaří jako prvnímu, vyhraje.

Speciální karty:
Aby hra měla nějaký smysl a aby nebyla nudná, ve hře se nacházejí speciální karty. První typ těchto karet jsou kouzla. Ty se vždycky vážou k nějakému předmětu, to znamená ke kamenu, nůžkám nebo papíru. Jedná se tedy vlastně o klasickou kartu, která má však i název kouzla a popisek. Většina kouzel se nachází na kartách papírů, není však pravidlem, že jsou kouzla jenom na papírech (některá se nacházejí i na nůžkách a kamenech). Po odložení karty s kouzlem (to probíhá úplně stejně jako klasické odkládání, řídí se daným předmětem, u kterého je kouzlo) se kouzlo ihned aplikuje, a to podle jeho popisku. Některá jsou útočná, jiná pomáhají s odkládáním karet apod. Většina by měla mít srozumitelný popisek, některá jsou však ještě dodatečně popsána níže. Druhý, jednodušší typ karet jsou měniče. Takovou kartu hráč může odložit na kteroukoli kartu (nezáleží na předmětu), a poté musí říct, jaký předmět se z měniče stane (kámen, nůžky nebo papír). Takto lze například změnit na něco, co se zrovna nehodí dalšímu hráči, nebo se také dá dobře odložit jako poslední karta na konci hry, kdy je již jedno, co vám soupeři před vámi na odkládací balík připraví.

Konec hry:
Vyhrává ten hráč, kterému se podaří jako prvnímu odložit všechny karty, které měl v ruce. Hra tím ale ještě nekončí, ostatní hráči bojují o další místa. Hra končí až teprve ve chvíli, kdy zůstane pouze poslední hráč, který již nemá s kým soupeřit.

Možné dotazy:
Co se stane, když dojdou karty v dobíracím balíku?
Jednoduše sejměte jednu kartu shora odkládacího balíku. Tu položte vedle (nechte ji lícem nahoru), bude představovat nový odkládací balík. Ostatní dříve odložené karty otočte lícem dolu - stává se z nich nový dobírací balík (Nemíchejte je - možnou taktikou hráčů je pamatovat si pořadí odložených karet, čímž mohou odhadnout, co si zrovna z nového dobíracího balíku vezmou nebo nevezmou. Tím je hra zajímavější.).
Pokud je na odkládacím balíku nějaké kouzlo, co všechno na něj můžeme odložit?
Pokud se na odkládacím balíku nachází kouzlo, bylo aktivováno hráčem, který ho odložil. Na hráče, který na něj něco odkládá, se už znovu nevztahuje. Takový hráč se tedy řídí pouze předmětem, u kterého kouzlo bylo (kámen, nůžky nebo papír), a na základě tohoto předmětu může odložit jiný předmět podle standartních pravidel hry.
Hra se mi zdá nudná, proč má smysl ji hrát?
Díky kouzlům, měničům a jiným taktikám, které možná na první pohled nejsou vidět, hráči mohou plánovat svůj postup a soupeřit proti jiným hráčům. Pokud by tu speciální karty nebyly, hra by byla pouze o náhodě. Jenže speciální karty tu jsou, čímž hra není jenom o náhodě ale i o strategii a taktice. Stačí se podívat na popisky některých kouzel a hned je možné vidět potenciál hry :)
Co znamená kouzlo Kámen osudu?
Toto kouzlo má popisek "Tato karta po odložení mění směr hry.", který možná není úplně pochopitelný. Význam je ale jednoduchý - po odložení karty se mění směr, ve kterém se jednotliví hráči střídali (pokud se předtím střídali po směru hodinových ručiček, po odložení tohoto kouzla to bude proti směru hodinových ručiček, a naopak). Pokud hrají pouze dva hráči, nemá toto kouzlo na hru žádný vliv - po odložení se nic nestane.
Lze některá kouzla přebíjet jinými kouzly?
Tento dotaz může mít někdo, kdo hrál některou z podobných her, například prší nebo UNO. Tady v zásadě platí že NE. Pokud máme například kouzlo s popiskem "Následující hráč jedno kolo nehraje.", které někdo vyhodí, hráč po něm (na kterého míří trest z daného kouzla) se mu nemůže vyhnout vyhozením stejného kouzla. Zkrátka, tady se tresty neodpouští.
Mám jiný dotaz, co mám dělat?
Pokud jsi našel / našla jinou chybu / jiný nedostatek v pravidlech, založ si účet tady na HRANOSTAJi a dej mi vědět do komentářů. Pokusím se odpovědět v co nejkratším čase :)

Přeji všem při hraní této hry mnoho zábavy!
Potřeby: Karty z přílohy (vytištěné, podlepené tvrdým papírem, vystříhané a popřípadě vybarvené)
Hru přidal: etboy
Zdroj nebo autor: Vlastní nápad
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!