Diskusní hra, kde účastníci rozhodují, kterému z obviněných udělit milost.
Pravidla
Každý dostane seznam deseti konkrétních trestných činů s konkrétním pachatelem (liší se pohlavím i mnoha dalšími okolnostmi) a je mu řečeno, že minimálně jednomu a maximálně třem může udělit milost. Po sestavení žebříčku se účastníci sloučí do dvojic, poté do čtveřic.
V závěrečné části hry spolu soupeří dva týmy soudních znalců. Cílem je sestavit jediný společný pořadník a udělit milost jedné až třem osobám.
Účastníci jsou mnohdy překvapeni, jak moc se třeba liší pohled kluků a holek na stejné provinění, nebo jak odlišně posuzují stejný přečin patnáctiletí a dvacetiletí.
Hra má mnoho modifi kací: někdy se transplantační komise pře, komu přidělí srdce, jindy záchranáři debatují, koho prvního zachrání z pomalu se potápějícího vraku.
Je dobré hru moderovat z pozice soudce a mít pomocníky, kteří účastníky obchází a ptají se, jestli nepotřebují pomoc, případně moderují i malé diskuse.
Trestné činy:
V krajním případě až osmiletý trest hrozí 32 leté ženě z Novojičínska nakažené koronavirem, která ignorovala nařízenou karanténu. Policejní komisař ji obvinil z šíření nakažlivé lidské nemoci. Nemocná žena bez ochrany dýchacích cest například pobývala v nákupním centru, nebo využívala taxi. Třicátnice byla přitom poučena, že je v karanténě a musí dodržovat různá nařízení. Podle vyšetřovatelů ale porušila řadu z nich. Žena se hájí tím, že jela vyzvednout nemocnou matku, což nikdo jiný udělat nemohl.
Na restaurační zahrádce v Ostravě pes pokousal dvouletou holčičku. Zranění v tváři byla tak vážná, že dívenka musela podstoupit operaci. Pes neměl náhubek, navíc majitelka byla silně opilá. Svého amerického stafordšírského teriéra uvázala majitelka ke stolu a po chvíli odešla objednat pití a na záchod, přičemž pes zůstal bez dohledu. Mezitím restauraci navštívila maminka s malou dcerou. Holčička si hrála v dětském koutku a najednou se ozval dětský pláč. V nestřeženém okamžiku se dívenka musela přiblížit k psovi, kterého začala provokovat, ten na ni zaútočil. Majitelce hrozí až rok vězení.
Okresní soud v Klatovech potrestal 56letou ženu za zpronevěru peněz syna podmínkou a povinností vrátit mu přes 230 tisíc korun. Žena podle obžaloby utrácela peníze ze synova invalidního důchodu, i když byly určeny výhradně pro jeho potřebu. Muž zůstal po dopravní nehodě v kómatu, kdy není schopen jakéhokoliv kontaktu s okolím. Obžalovaná věděla o tom, že nemůže peníze syna použít pro svoji potřebu. Hájila se ale tím, že si s nimi vypomáhala při placení rodinných výdajů. Například na platbu elektřiny, plynu a telefonu či nákup lednice, plynového kotle, ojetého vozidla a oblečení. Ovšem nedokázala vysvětlit, proč na synův účet těsně před prověřením hospodaření s finančními prostředky ze strany soudu vložila přes 120 tisíc korun, které vzápětí po kontrole zase vybrala.
Na ZŠ v Příbrami napadl ráno 12letý chlapec svého spolužáka nožem a způsobil mu zranění na noze a ruce. Chlapce převezli záchranáři do nemocnice k ošetření, nyní leží na jednotce intenzivní péče. Pravděpodobně přijde o schopnost hýbat prsty na levé ruce. Podle spolužáků byl agresor slovně a někdy i fyzicky šikanován napadeným chlapcem a učitelé situaci odmítali řešit. Trest hrozí jak útočníkovi, tak i jeho rodičům.
Přestože děti nemusely v době epidemie koronaviru chodit každý den do školy, našli se na Olomoucku jedinci, kteří bojkotovali i distanční výuku. Osmadvacetiletou ženu, jejíž dcera se výuky neúčastnila, teď stíhá policie. „V období od loňského listopadu do letošního března měla osmadvacetiletá žena umožnit své nezletilé dceři vést zahálčivý život“ „Dítě se řádně nepřihlašovalo na povinnou distanční výuku a matka neměla snahu o navázání kontaktu se školou. Dívka měla zameškat přes 300 neomluvených hodin“. Matce hrozí vězení.
Čtyřicetiletého Martina Majlinga, který podle obžaloby v roce 2017 v hádce sáhl do řízení své přítelkyni a způsobil nehodu v protisměru, poslal na 7 let za mříže za pokus o těžké ublížení na zdraví. K tomu přidal čtyřletý zákaz řízení motorových vozidel. Opilý muž podle obžaloby z pozice spolujezdce sáhl přítelkyni do řízení a navedl Volkswagen Polo do protisměru. Tam zrovna ve Škodě Octavii projížděli manželé. Při incidentu se partnerka obžalovaného zranila, další účastníci nehody se štěstím vyvázli bez šrámů. Muž tvrdí, že si z nehody nic nepamatuje.
Patnáct měsíců ve vězení stráví dvacetiletá Michelle Carter za to, že svými SMS zprávami a telefonáty dohnala přítele k sebevraždě. Dívce z Massachusetts bylo v době činu 17 let. Oba partneři trpěli psychickými nemocemi, které je přiváděly do stavů, kdy o sobě nevěděli. V moment, kdy se chtěl zabít procházela Michelle vlastní epizodou její psychické nemoci a SMS zprávami partnera podporovala v sebevražedných sklonech, ten se nakonec doopravdy zabil.
Devítiletý chlapec před chatkou ořezával klacek, svezla se mu ruka a ostřím nožíku způsobil vedle něj stojícímu chlapci pronikající ránu rohovky a bělima, v důsledku čehož má poškozený (postižený) chlapec po dvou operacích a několikaměsíčním léčení trvale zhoršené vidění levého oka. Oddílový vedoucí byl pravomocně uznán vinným ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Soud nedovodil spoluzavinění chlapce, který druhého chlapce nožíkem zasáhl, neboť podle posudku znalkyně sice obecně devítileté dítě předvídat, že se může nožíkem říznout, není ale schopno předvídat způsobení tak závažné újmy, jaká nastala v projednávaném případě. Děti dostaly do ruky nůž až poslední den tábora s pokynem, uložit si je do zavazadel a nevytahovat je, soudu však chybělo doprovod výslovným upozorněním na nebezpečnost nakládání s nimi, či alespoň zběžná následná kontrola, zda je pokyn respektován.
Strojvedoucí vlakové soupravy srazil na přejezdu projíždějící vůz a usmrtil 4 osoby v něm jedoucí. Vůz projížděl legálně, přejezd nesignalizoval jedoucí vlak. Strojvůdce místo pokusu o brždění vlak zrychlil, podle jeho slov měl takovéto pokyny. Zvýšení rychlosti mělo zabránit velké vlakové nehodě, kde by ohrozil životy několika desítek lidí, kteří v jeho vlaku cestovali. Tak, jak jednal, ohrozil „pouze“ životy osob v automobilu. Soud jeho námitky neuznal a muž si odpyká 15 let ve vězení.
Zaměstnanci velké české firmy hrozí peněžitý trest ve výši až 2 500 000 Kč. V březnu letošního roku vedl protestní stávku, která zastavila provoz v této strojírenské firmě na celý den. Cílem stávky bylo zastavení výroby součástek pro zbraně na lov zvěře, které byly mnohými odborníky a některými státy označeny, jako neetické. Zasažená zvířata dlouhé hodiny trpí, než skonají. Zastavení provozu způsobilo firmě milionové škody, obrátila se proto na soud. Přestože zaměstnanci právo na stávku mají, musí být ohlášena několik dní předem, to však obžalovaný neudělal.
// Některé případy jsou reálné převzaté, některé kompletně smyšlené, některé poupravené, aby byly kontroverznější.