Lovci a sběrači

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 9 až moc
Délka: Neurčitelná
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 22. 7. 2023 v 14.14
Čí obydlí vydrží nejvíc? Kdo má nejrychlejší lovce a kdo nejšikovnější sběrače? Pojďme to společně zjistit...

Pravidla

Cílem hry je dosáhnout co nejpevnějšího obydlí, ale pozor, nebude to tak jednoduché...

Děcka se rozdělí do stejně početných týmů a v každém týmu si rozdělí tyto role:
1) Náčelník - v každém týmu vždycky jenom jeden. Jeho úkolem je vyměňovat suroviny v obchodě (viz. níže). Jakmile se v obydlí týmu nahromadí suroviny, které se dají za něco vyměnit, je náčelníkovou povinností je ihned všechny vyměnit (tzn. nehromadit si je). Ale když jde do obchodu, smí u sebe mít suroviny právě na jeden obchod. Nemůže být chycen od lovce a suroviny smí brát pouze z obydlí (tedy ne od sběračů/lovců někde uprostřed pole).
2) Sběrač - libovolný počet v týmu (záleží na počtu hráčů), ale je lepší, když je více sběračů než lovců. Jeho úkolem je sbírat suroviny ze stanovišť a nosit je do obydlí. U sebe smí však mít jenom 1 surovinu. Může být chycen lovcem, v takovém případě mu odevzdává svoji surovinu. Sběrači se ale můžou chytání vyhnout, a to tak, že utvoří skupinku (např. po dvou nebo více, zase záleží na počtu hráčů) a budou se držet za ruce. V takovém případě na ně lovec nemůže, ale ve skupince smí opět mít jenom 1 surovinu. Je to bezpečnější, ale pomalejší.
3) Lovec - opět libovolný počet, ale lepší když je lovců míň než sběračů (maximálně 1 lovec na 2 sběrače). Jeho úkolem je chytat sběrače a brát jim jejich suroviny, které potom nosí do obydlí. U sebe smí mít též jen 1 surovinu. Nesmí chytat skupinku, ani se snažit ji nijak rozdělit. Nemůže bránit fyzickým kontaktem jinému lovci. A nesmí do zakázaného prostoru, což je prostor ohraničený ideálně provazem kolem stanoviště, kde se vydávají suroviny. Dále je tento prostor v obydlí ostatních týmů, tam také cizí lovec nesmí.
Je vhodné lovce, sběrače a náčelníky od sebe nějak odlišit. Například náčelníkům jsme dávali klacky a lovcům barevné provázky. Role si můžou měnit, když přijde jakákoli mimořádná událost.

Obchod - místo, kde se vyměňují suroviny. Surovinami jsou voda, maso a dřevo (kousky papírků s nápisem M/V/D). Získávají se na jednotlivých stanovištích za splnění úkolu, který zadá např. vedoucí.
Za 1ks vodu a 1ks masa je 1ks oběda. Za 3ks dřeva je další level pevnosti obydlí. Vedoucí sedící u obchodu si zapisuje, který tým má kolik obědů a jaký level. Počet levelů pevnosti je libovolný. Záleží jak dlouhou hru chcete.

Aby hra nebyla tak jednoduchá a měla nějakou motivaci, jsou zde mimořádné události, které určuje vedoucí sedící v obchodě. A těmi událostmi jsou:
1) oběd - každý náčelník musí dát tolik kusů obědů, kolik je lidí v týmu. Také musí dát "všechny" obědy - tím myslím, aby se nestávalo, že si nějaký oběd schválně nechají, protože náčelník se obětuje a bude mít handicap. Nemají-li dostatečný počet obědů, dostanou hráči, na které nezbyl oběd, handicap (např. skáčou po jedné noze nebo chodí po čtyřech...)
2) bouřka - ničí level pevnosti 2. Má-li tým pouze level 1, dostávají všichni handicap.
3) tornádo - ničí level pevnosti 2,3,4. Má-li tým opět pouze level 1, dostávají všichni handicap.
Hráli jsme to se čtyřmi levely, dá se to upravit podle počtu levelů.

Hra končí vypršením stanoveného času.

Vítězem hry je ten tým, který má nejvyšší level obydlí. Mají-li nějaké týmy stejně vysoký level pevnosti, počítají se obědy a zbylé kusy dřeva/masa/vody.
Potřeby: provazy/lana
Hru přidal: Animátoři Brno
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!