Maskovačky

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 6 až 100
Délka: Do 111 minut
Příprava: Náročná
Zapsáno: 21. 11. 2023 v 20.29
Naučte hráče první pomoc pomocí praxe a namaskovaných zranění.

Pravidla

Ahoj,
loni jsem kvůli čekatelkám zpracovávala náš každoroční program na horách. Každý rok situace trochu měníme, aby se nesetkávali pořád se stejnými tématy. Vymyslete si co chcete. :)

Podrobný popis programu:
Program “Maskovačky” má za úkol přiblížit zúčastněným krizové situace, ke kterým by se mohli v životě nebo i při oddílové činnosti dostat. Zároveň by měl program mladší děti připravit ke splnění jednoho z úkolů nováčkovské zkoušky a starším otevřít brány k odborce Zdravotník.
Program rozdělíme do několika částí, které postupně probereme, abychom se v tom vyznali.

CELKOVÝ PRŮBĚH PROGRAMU
Děti rozdělené do skupin budou v určitém časovém intervalu obcházet stanoviště s různými zraněními, nemocemi nebo jinými zdravotními problémy. Na každém stanovišti mají 10 minut času. 5 minut se věnují aktivní pomoci. Figurant sehraje scénku patřičnou k jeho problému a děti se mu snaží co nejlépe pomoct. Následujících 5 minut věnují zpětné vazbě, když je dětem vysvětleno, co dotyčnému bylo, co udělali správně, co špatně a jak se měli zachovat příště lépe. Program se dá přizpůsobit různému počtu hráčů i času. Pokud máme například hodně hráčů a málo času, tak můžeme udělat velké množství stanovišť, ale hráči je neobejdou všechny.

ROZDĚLENÍ DĚTÍ
Rozdělení je ideální ve skupinách po 3-4 lidech. U nás jsme na program měli 60 dětí a 15 stanovišť. Vytvořili jsme tedy 15 skupin po 4 osobách. Protože máme věkové rozpětí od 6 do 15 let postavili jsme děti do řady podle věku a od nejmladších jsme jim postupně dávali čísla od 1 do 15. Vznikly nám tak věkově namíchané skupiny, kde se vždy nacházel někdo starší kdo alespoň trochu tuší co dělat a mladší, kteří se mají od koho učit. Fungovalo to dobře.


PŘÍPRAVA JEDNOTLIVÝCH STANOVIŠŤ


Před začátkem programu je potřeba si rozmyslet, jaké problémy budou děti řešit. Naše stanoviště vypadala takto (u každého je popsaný postup přípravy):

omrzliny a podchlazení
Figurant má konečky prstů namalované modrou barvou a celý je zabílený pudrem. U sebe by měl mít termoizolační folii, kterou děti mohou použít pro zahřátí. ¨

pořezání

Z těstíčka barev a umělé krve vytvoříme mělké pořezání. Figurant by u sebe na scéně měl mít i nějakým předmět, kterým si to údajně způsobil. Děti by měly rány vydezinfikovat a zavázat. Neměly by být tak závažné, aby bylo nutné volat záchranku.

tepenné krvácení

Namaskujeme řezné poranění na vnitřní straně ruky, do kterého vede pod trikem s dlouhým rukávem hadička k zařízení, ze kterého figurant “vymačkává krev. Je to pouze voda obarvená červeným barvivem, aby se nezasekávala v hadičce. Děti by se měly pokusit zastavit krvácení tlakovým obvazem nebo “narvat” prsty v rukavicích do rány a zavolat záchranku.

nůž zabodlý ve stehně

Zase pomocí těstíčka namaskujeme zranění. Figurant by měl alespoň trochu vyšilovat a třeba se snažit si sám nůž z rány vytáhnout, což nesmí udělat. Děti by tedy měly zabránit tomu, aby se nůž dostal ven z rány, snažit se odvést pozornost a volat záchranku.

porod

Zde není maskování nijak složité, jde spíš o herecký výkon. Někdo si dá polštář pod tričko a rodí. Ideální je (pokud máme dost figurantů) přidat na scéu vyšilujícího manžela, který má z toho že jeho žena rodí panický záchvat.

otřes mozku s mdlobou

Zde může být například lehká ranka na čele a figuranta položit třeba ke schodům. Ve chvíli, kdy děti přijdou by měl být již v bezvědomí. Měli by si procvičit stabilizovanou polohu, bolestivé podněty…

epileptický záchvat

Zde také není potřeba maskování. Je potřeba aby si figurant něco o epilepsii a záchvatech zjistil, protože existuje velká škála záchvatů. My jsme letos hráli gradovaný těžký epileptický záchvat. Z divného chování to přešlo v poměrně dlouhé svalové křeče. Zde je spíš důležitější zpětná vazba než samotná scénka.

otevřená zlomenina


U otevřené zlomeniny je potřeba si dát na čas s přípravou, aby se vše stihlo. Správně by do rány mělo být zabudované i tepenné krvácení, ale je tu také problém když vám chodí skupinky těsně po sobě, protože správná první pomoc spočívá v ucpání tepny prstem protože tlakový obvaz na otevřené zlomenině uděláte těžko.

popálenina II. stupně

červeně pomalovat místa spáleniny. Příhodné je mít na ruce prstýnek, aby si ho děti musely všimnout a sundat ho dřív než je pozdě. Ošetření je jednoduché, postupně začínáme ochlazovat, ale nejdřív v teplé vodě a postupně přecházíme do studené. Figurant by u sebe měl mít červenou barvu na obličej, aby si mohl popáleninu pokaždé přemalovat.

cukrovka - hypoglykémie

Figurant hraje závratě, stěžuje si na bušení srdce, pocení, pokud to dojde příliš daleko, může dojít k bezvědomí. Děti by měli podat cukr v jakékoliv podobě.

hyperventilace

Figurant zrychleně dýchá, dostává do sebe víc kyslíku než vydechuje. Je potřeba si dát pozor, aby při hraní nedošlo k opravdové hyperventilaci (už se nám to stalo). Děti by měli pomoct přiložením pytlíku k ůstům, kde zraněný dýchá nazpět vzduch který právě vydechl.

elektrický šok

maskujeme to černou barvou na prstech ruky. Figurant může hrát i lehké křeče, je potřeba, aby byl někde u zásuvky. Děti by měli nejlépe vypnout proud a dostat člověka od zásuvky, ale nesahat na něj když je v zásuvce ještě proud.

infarkt

Figurant si začne stěžovat na bolest na hrudi, začne si stěžovat na nevolnost a následně ztratí vědomí. Děti by měly zavolat záchranku, zjistit zda je vážně v bezvědomí, zjistit zda dýchá, popřípadě zahájit masáž srdce (je dobré mít figurínu, na živém člověku by se masáž srdce provádět nechtěla)

uštknutí hadem

U uštknutí hadem je důležité zraněného uklidnit a zabránit mu v pohybu, aby se jed šířil c nejpomaleji. Pokud není zranění na noze, musí se dát do protišokové polohy. Děti by měly ránu vydezinfikovat a volat záchranku. Pro zmatení může být na scéně škrtidlo, které by děti neměl použít.

opilý člověk + otrava alkoholem


Na scéně jsou potřeba dvě osob. Jeden z figurantů se pozvrací a upadne do bezvědomí. Toho by měli dát do stabilizované polohy, kontrolovat že dýchá a zavolat záchranku. Celou akci jim znepříjemňuje další opilá osoba. Zde je možné i volat policii, pokud je ten daný člověk ohrožuje.

Kromě jednotlivých zranění je potřeba rozdělit kdo bude na jakém místě (my hráli na horách, takže jsme si rozdělili pokoje). Z jednoho stanoviště se posílá na druhé, takže musíme také vytvořit řetězec, ve kterém se posílá dál. My to měli takto:


poznatky průběhu
1. je potřeba mít dost času na přípravu, chce to alespoň půl hodinky dopředu. Většinou necháme jednoho vedoucího, aby chvilku zabavil děti, hrál s nimi nějaké hry a rozdělil je do týmů zatímco se zbytek připravuje a maskuje.

2. časový plán se vám dost pravděpodobně protáhne, protože se někdy nědo zasekne nebo se vyskytne nějaký problém

3. Platí zde, ře zdraví je nejdůležitější. Pokud se někomu dělá z maskovaček špatně, ať k tomu nechodí. Také je důležité brát v potaz, že některé děti už se v životě s podobnými situacemi mohli potkat třeba v rodině. Není dobré, abyste je tedy vystavovali tomu znovu něco takového prožívat. Pokud dojde k jakémukoliv problému, stopněte to a věnujte tomu, kdo to opravdu potřebuje.

4. Snažte se hrát co nejlépe to jde. Je to pro hráče rozhodně větší zážitek ;)



seznam různých nápadů na scénky


Omrzliny
Pořezání
Pneumotorax
Tepenné krvácení
Zabodlý nůž
Postřelení
Zabodlá hůlka
Porod
Otřes mozku
Epilepsie
Alkohol nebo drogy
Bezvědomí
Popálenina
Vyvrhlý střeva
Infarkt
Cukrovka
Hyperventilace
Zlomenina
Dušení
Elektrický šok
Vysoká horečka
Alergická reakce
Amputace
Tržná rána
Poranění páteře
Otrava
Poleptání chemickou látkou
Otevřená zlomenina
Vnitřní krvácení
Poranění hlavy
Poranění hrudníku
Poranění očí
Kousnutí, bodnutí, uštknutí
Úpal, úžeh
Podchlazení
Mdloba
Náhlá mozková příhoda

Doufám, že se bude program líbit. Pokud tam mám nějaké nesrovnalosti (třeba lékařské) tak mi prosím napište. Díky B :)

Potřeby: těstíčko na rány (recept na internetu), umělá krev (recept na internetu), barvy na obličej, set na tepenné krvácení, umělé kost na otevřenou zlomeninu, ohlý nůž, umělé zvratky (např. rohlík v mléce), pudr, termoizolační folie, obvazy, dezinfekce, pytlík, předměty které u sebe budou figuranti mít kvůli zmatení, červené potravinářské barvivo, rukavice, průkaz cukrovkáře, cukr, inzulin, škrtidlo
Hru přidala: Barča
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!