Kompot

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Mladší děti, Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 6 až 24
Délka: Do 34 minut
Příprava: Bez přípravy
Zapsáno: 1. 5. 2006 v 12.50
Bitevní hra, kdy se dva či více jedinců snaží zmocnit se nějakého předmětu

Pravidla

Hráči se rozdělí na dva týmy. Nehrající rozhodčí určí různá ovoce, tak, aby na každáho hráče v týmu bylo jedno (pokud hraje lichý počet, pak v méněpočetnějším týmy má jeden hráč dvě ovoce). Ovoce si pak v tichosti mezi sebou hráči rozdělí, tak, aby protivníci neznali, kdo je kdo. Místo ovoce je možné použít i čísla.

Každé kolo začíná tak, že hráči v řadě stojí na základní čáře, každý tým na své. Mezi nimi, ve stejné vzdálenosti od obou čar, leží cílový předmět -nejlépe tenisák, popř. něco jiného, nezničitelného, snadno uchopitelného, o co se nikdo nemůže zranit.
Následně vedoucí vyvolá jedno či více ovocí (čísel). Možné je i vyvolat jedno, pak chvíli počkat a v průběhu hry vyvolat další. Naopak, vyvolávat vždy jen jediné ovoce je dosti nudné.

Vyvolaní hráči mají za úkol zmocnit se míčku a dopravit ho na svoji základní čáru. Míčkem se nesmí házet ani jím jinak pohybovat, než tak, že ho hráč vezme a odběhne s ním. Rovněž je zakázáno používat životu nebezpečné (rdoušení, aplikaci východních bojových umění), zdraví nebezpečné (lámání končetin, vypíchávání očí), zbabělé (škrábání, kousání) techniky. Zkrátka jde o čistý způsob, jak míček získat. V polovině případů jedna strana k míčku doběhne první a odnese ho dřív, než mu v tom soupeř stihne zabránit. Není to zas tak brutální, nebojte se.

Pokud je situace taková, že ani jeden tým nemá šanci míčku se zmocnit (většinou protože je pevně zaklíněn pod hromadou těl), vedoucí zavolá STOP. Hra je přerušena, vedoucí bere míček, aktivní hráči se okolo něj shluknout, vedoucí hodí míček do vzduchu (popř. do dálky, ale ne směrem k cílové čáře jednoho z týmů) a hra začíná znovu.

Specialitkou je tzv. kompot - vedoucí místo vyvolávání ovocí zakřičí kompot. Asi se dovtípíte, co to znamená. Běží všichni. Většinou je nutné opakovaně používat STOP.

Po určitém počtu kol (většinou tolika, ž ekaždý běžel jednou nebo dvakrát) se vydá pokyn, aby došlo ke změnám přiřazení ovocí uvnitř týmů. Je to dobré, protože fyzicky slabí jedinci tak získají možnost zbavit se silnějšího oponenta se stejným ovocem (a dostat tak jiného, ještě silnějšího:)

Určitá brutalita v této hře je, to uznávám. Ale přesto se jedná o jednu z nejoblíbenějších her skautského věku. Pokud preferujete lehčí a méně násilnou hru, existuje ještě méně bojovná varianta (viz Podobné hry).

Hru přidal: Okoun
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!