Byrokracie - získání českého občanství

Počet hráčů1040
DelšíDélka přípravy
Náročnost přípravyStředně dlouhá
Věk hráčůstarší děti
dospívající a dospělí

Nemůžeš hodnotit
Tvůj prohlížeč má zakázané ukládání cookies. Abys mohl hodnotit hru, musíš si je povolit.
Pokud jsi cookies nezakazoval, zkus tuto hru znovu vyhledat, popř. znovu kliknout na odkaz, který tě na tuto stránku dovedl.
Hra dostala 130 hodnocení76
%

 
Podobné hryPodobné hry

 
 
Autor:
Zdroj: inspirováno hrou z hranostaj.cz - Byrokracie
Zapsáno:
Zhléhnuto: 12781 krát (5 denně)
Parametry: Na ven, Do terénu, Chodička / strategická, Zážitková / inscenační
Potřeby: žádné
Cílem hry je získání českého občanství (tj. vyplnění formuláře a složení slibu), s čímž je samozřejmě spojené dlouhé běhání po úřadech...

Pravidla

Na začátku rozdáme dětem občanské průkazy (ukázky v příloze), které tvoří jejich identitu po celou dobu hry. Každé dítě dostane občanský průkaz s příjmením (např. Casillas), jménem (např. Lucía), datem narození (např. 19. 1. 1966), státním občanstvím (např. Španělsko, v žádném případě Česká republika) a fotografií (pro autentičnost je nutná skutečná fotografie dítěte). Na začátku také dětem rozdáme formuláře k získání českého občanství (v příloze).

Na viditelném místě přibližně ve středu hracího pole (např. u stožáru, v jídelně apod.) je položen plán s rozmístěním jednotlivých úřadů, které je potřeba navštívit k získání občanství. Úřadů je 6:

1) Úřad městské části (3 úředníci) - 2 dětem pomáhají s celkovým vyplňováním (kde co najdou, těm menším pomáhají psát apod.) a kontrolují vyplnění kolonek s osobními údaji a "proč chci české občanství získat", čtou životopis a orazítkovávají "osvědčení o trvalém pobytu na území ČR nejméně 5 posledních let". 1 úředník je tajemníkem úřadu městské části a kontroluje, zda jsou všechny kolonky vyplněny správně, vybírá poplatek 10 000,- Kč a občanský průkaz a v případě správnosti celé žádosti vydává papír se slibem (v příloze), který se musí žadatel naučit zpaměti a následně ho slavnostně před tajemníkem slíbit.
2) Cizinecké velvyslanectví (1 úředník) - vydává doklad o tom, že "nabytím státního občanství ČR pozbyde žadatel své dosavadní státní občanství" na samostatném papíře.
3) Ústav pro jazyk český (2 úředníci) - zadává žadateli krátký test z českého jazyka (v příloze), následně ho kontroluje a žadatel musí prokázat znalost českého jazyka i opakováním zadaného jazykolamu. Po splnění ústav orazítkuje "osvědčení o složení zkoušky z jazyka českého" na formuláři.
4) Ústav pro znalosti o ČR (1 úředník) - zadává žadateli krátký test ze znalostí o ČR, poté ho kontroluje a v případě správnosti orazítkuje "osvědčení o složení zkoušky ze znalostí o ČR" na formuláři.
5) Policie ČR (1 úředník) - vyplňuje a orazítkovává na formuláři "výpis z rejstříku trestů ČR".
6) Cizinecká policie Ministerstva vnitra (1 úředník) - vyplňuje a orazítkovává na formuláři "výpis z rejstříku trestů mé země".
7) Úřad práce (1 úředník) - má připraven seznam prací, za něž si je možno vydělat 10 000,- Kč. Může to být např. nařezání určitého počtu polen, vyčištění zubů a učesání se apod.

Fantazii úředníků se meze nekladou, můžou dělat průtahy či se snažit dětem namluvit, že "opravdu nemají čistý trestní rejstřík, protože tu jasně vidí, že před X lety ukradly na tržišti v Indii meloun!" apod. Samozřejmostí je úřední řeč a patřičné oblečení (ukázky v příloze).

Pozor!
1) Ať stráví děti u úřadu jakkoliv dlouho, vždy nakonec musí (i po opravě) získat razítko či doklad, pro který tam přišly!
2) Hra se nesmí zvrhnout v šikanu dětí vedoucími! Je nutné, aby všichni vedoucí znali míru, kam až mohou s průtahy u jednotlivých dětí zajít.

Hra je založena na skutečných podmínkách získání českého občanství a s drobnými změnami je samozřejmě aplikovatelná i na Slovenskou republiku.
 

Alternativní pravidla

Nikdo sem zatím nic nenapsal.

Komentáře

: No, vypada to zabavne, ale kdyz to zacnete hrat s konsularnim oddelenim Czech Embassy v Los Angeles, CA, tak vas smich prejde
: Hráli jsme upravené letos na táboře - pršelo,všechny děti jsme nacpali do chalupy hned po obědě a oznámili jsme jim,že si můžou po jednom chodit pro svačinu do první kanceláře... a tam to začalo. Potřebovali potvrzení o kvalitě chrupu a potvrzení o hygienické způsobilosti hrníčku. V kanceláři u zubaře zase dostali za úkol sehnat potvrzení o splněných normách kartáčku na zuby ( kacelář byla ve sklepě), normy na kvalitu lžičky zase v kanceláři nejmenší...(jeden kolega si ji krásně vybavil na WC - nechyběly šanony, nástěnka,obraz, květina.. Když vstoupili po půl hodině čekání do kanceláře, stalo se i to, že někteří zoufalci si nemohli vzpomenout,co to vlastně chtějí za potvrzení - nekompromisně byli vyhozeni. Kdyby jste vyděli to zoufalství, když příslušný ouřada vyšel ze své kanceláře a nalepil na dveře cedulku - přijdu hned,jsem na poště - . Prostě jsme je trošku uvedli do reálného světa. I korupce kvetla, sušenka podstrčená oknem dokázala zařídit potvrzení bez čekání ve frontě... Na 40 dětí jsme měli asi 8 kanceláří a většina potvrzení byla navázána na povrzení jiné..... Některé děti posvačily až těsně před večeří!!!! Dobrá hra,která se dá hrát s jakoukoli tématikou!!!
Tvoje jméno
E-mailová adresa
Typ příspěvku Komentář
Alternativní pravidlo
:) :-) :-( :( %-) :-D :-? :-P :-p B-) 8-) ;-) ;) :grr: :schizo: :srdce: :cert: :idea: :mnam: :wow: :ziv: :cz: :cool: :haha: :iq: :vanoce: :papa: :hudba: :tabacek: :pivko: :alien: :nene: :pirat: :pozor: :megafon: :jojo: :amen: :pc: :slunicko: :hophop: :break: :jupi: :pis: :cosi: :hura: :10: :tralala: :motorovka: :bomba: :kladivko: :kulomet: :box: :rpg: :sniper: :neo: :asmd: :plamenomet: :jedi:
Za grafické smajlíky se automaticky překládají příslušné sekvence, pro urychlení psaní je můžeš psát přímo.
Hodné HTML tagy jsou povoleny, ty škodlivé nebudou mít efekt.
Nový řádek se za <br /> překládá automaticky.
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!