Byrokracie - získání českého občanství

Oblíbené hry, osobní poznámky a seznamy jsou funkce pro přihlášené uživatele.
Přihlaš se nebo si založ nový účet.

Věk hráčů: Starší děti, Dospívající a dospělí
Počet hráčů: 10 až 40
Délka: Delší
Příprava: Středně dlouhá
Zapsáno: 21. 9. 2008 v 16.04
Podobné hry
 
Cílem hry je získání českého občanství (tj. vyplnění formuláře a složení slibu), s čímž je samozřejmě spojené dlouhé běhání po úřadech...

Pravidla

Na začátku rozdáme dětem občanské průkazy (ukázky v příloze), které tvoří jejich identitu po celou dobu hry. Každé dítě dostane občanský průkaz s příjmením (např. Casillas), jménem (např. Lucía), datem narození (např. 19. 1. 1966), státním občanstvím (např. Španělsko, v žádném případě Česká republika) a fotografií (pro autentičnost je nutná skutečná fotografie dítěte). Na začátku také dětem rozdáme formuláře k získání českého občanství (v příloze).

Na viditelném místě přibližně ve středu hracího pole (např. u stožáru, v jídelně apod.) je položen plán s rozmístěním jednotlivých úřadů, které je potřeba navštívit k získání občanství. Úřadů je 6:

1) Úřad městské části (3 úředníci) - 2 dětem pomáhají s celkovým vyplňováním (kde co najdou, těm menším pomáhají psát apod.) a kontrolují vyplnění kolonek s osobními údaji a "proč chci české občanství získat", čtou životopis a orazítkovávají "osvědčení o trvalém pobytu na území ČR nejméně 5 posledních let". 1 úředník je tajemníkem úřadu městské části a kontroluje, zda jsou všechny kolonky vyplněny správně, vybírá poplatek 10 000,- Kč a občanský průkaz a v případě správnosti celé žádosti vydává papír se slibem (v příloze), který se musí žadatel naučit zpaměti a následně ho slavnostně před tajemníkem slíbit.
2) Cizinecké velvyslanectví (1 úředník) - vydává doklad o tom, že "nabytím státního občanství ČR pozbyde žadatel své dosavadní státní občanství" na samostatném papíře.
3) Ústav pro jazyk český (2 úředníci) - zadává žadateli krátký test z českého jazyka (v příloze), následně ho kontroluje a žadatel musí prokázat znalost českého jazyka i opakováním zadaného jazykolamu. Po splnění ústav orazítkuje "osvědčení o složení zkoušky z jazyka českého" na formuláři.
4) Ústav pro znalosti o ČR (1 úředník) - zadává žadateli krátký test ze znalostí o ČR, poté ho kontroluje a v případě správnosti orazítkuje "osvědčení o složení zkoušky ze znalostí o ČR" na formuláři.
5) Policie ČR (1 úředník) - vyplňuje a orazítkovává na formuláři "výpis z rejstříku trestů ČR".
6) Cizinecká policie Ministerstva vnitra (1 úředník) - vyplňuje a orazítkovává na formuláři "výpis z rejstříku trestů mé země".
7) Úřad práce (1 úředník) - má připraven seznam prací, za něž si je možno vydělat 10 000,- Kč. Může to být např. nařezání určitého počtu polen, vyčištění zubů a učesání se apod.

Fantazii úředníků se meze nekladou, můžou dělat průtahy či se snažit dětem namluvit, že "opravdu nemají čistý trestní rejstřík, protože tu jasně vidí, že před X lety ukradly na tržišti v Indii meloun!" apod. Samozřejmostí je úřední řeč a patřičné oblečení (ukázky v příloze).

Pozor!
1) Ať stráví děti u úřadu jakkoliv dlouho, vždy nakonec musí (i po opravě) získat razítko či doklad, pro který tam přišly!
2) Hra se nesmí zvrhnout v šikanu dětí vedoucími! Je nutné, aby všichni vedoucí znali míru, kam až mohou s průtahy u jednotlivých dětí zajít.

Hra je založena na skutečných podmínkách získání českého občanství a s drobnými změnami je samozřejmě aplikovatelná i na Slovenskou republiku.
Hru přidala: JD´s
Zdroj nebo autor: inspirováno hrou z hranostaj.cz - Byrokracie
 


Načítám komentáře...
Vyhledávání hervyhledat hry Přidat hrupřidat hru
 
Animato.cz
Hranostaj v mobilu!
Hranostaj.cz nyní jako mobilní aplikace! Get it on iTunes! Get it on Google Play × Neruš!